XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Więcej obcych na naszym gruncie

Więcej obcych na naszym gruncie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grunt to mieć grunt - taki tok rozumowania przyjęli obcokrajowcy, nieco zaniedbując segment mieszkań i lokali użytkowych.

„Puls Biznesu” dotarł do sprawozdania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) o nabywaniu nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców w 2007 r. Wnioski: obcokrajowcy ciągle wykazują duże zainteresowanie kupnem w naszym kraju nieruchomości gruntowych. Trochę gorzej jest w segmencie mieszkań i lokali użytkowych.

W ubiegłym roku dokonano łącznie 8,8 tys. transakcji (z zezwoleniami lub bez nich), co oznacza 38-procentowy wzrost w porównaniu z 2006 r. (6,4 tys.). Także powierzchnia nabytych nieruchomości gruntowych wyraźnie się zwiększyła i wyniosła prawie 7 tys. ha, czyli była o 37 proc. wyższa niż w 2006 r. (ok. 5 tys. ha).

— Kolejny rok z rzędu Polska ma bardzo dużą dynamikę wzrostu transakcji z udziałem cudzoziemców. To pokazuje, jak duża jest wiara zagranicznych inwestorów w fundamenty polskiej gospodarki — mówi Marek Paczuski, specjalista ds. nieruchomości w firmie DZT.

Spadła za to wyraźnie, bo o 20 proc., powierzchnia kupionych mieszkań i lokali użytkowych (biurowce, centra handlowe, magazyny). W 2007 r. cudzoziemcy kupili 3,5 tys. takich nieruchomości o powierzchni 533,5 tys. mkw (rok wcześniej 663,6 tys. mkw). Warto przypomnieć, że dynamika wzrostu z 2005 r. na 2006 r. była tu rekordowa i wyniosła aż 285 proc. Dlaczego wyraźnie przyhamował sektor mieszkaniowy i lokali użytkowych?

— Kapitał spekulacyjny zaczął szukać lepszych okazji do zarobku i znalazł je w innych krajach, np. w Bułgarii i Rumunii. W Polsce zatrzymały się ceny mieszkań, więc inwestorzy nie mają tak dużej jak do niedawna stopy zwrotu. Ponadto zmniejszyła się skłonność banków do udzielania kredytów hipotecznych. Jeśli idzie o lokale użytkowe, to powodem spadku było wyraźne zmniejszenie inwestycji w biurowce, centra handlowe czy magazynowe. W 2007 r. wartość inwestycji w ten segment wyniosła około 3 mld EUR, podczas gdy w rekordowym 2006 r. aż 5 mld EUR — wyjaśnia Marek Paczuski.

Podobnie sytuację tłumaczy Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

— Widać, że nadal jest wysokie zainteresowanie nieruchomościami gruntowymi. Ceny mieszkań zaczęły się urealniać. Wzrosła podaż, deweloperzy ostrożniej inwestowali i rynek zaczął wykazywać nasycenie. Inwestycje w mieszkania nie są już tak rentowne jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Przyhamował także rynek wynajmu mieszkań z powodu wyższych kosztów utrzymania — mówi Tomasz Błeszyński.

W jego ocenie spadek powierzchni nabywanych lokali użytkowych wynika przede wszystkim z ograniczenia oddawanych do użytku centrów handlowych i biurowców.

— Rok 2006 okazał się rekordowy i trudno będzie tamten wynik powtórzyć. Wybudowano wtedy mnóstwo centrów logistycznych i parków technologicznych. W 2007 r. inwestycje zastopowała niesławna ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która wkrótce, miejmy nadzieję, zostanie zlikwidowana — dodaje Tomasz Błeszyński.

Z raportu MSWiA wynika, że zdecydowanym liderem w kupowaniu nieruchomości gruntowych w Polsce są Niemcy (120 ha). Daleko za nimi plasują się Holendrzy, Szwedzi, Austriacy i Brytyjczycy. Jeśli idzie o firmy, najwięcej gruntów nabyły podmioty z przewagą kapitału irlandzkiego (1,6 tys. ha), holenderskiego i niemieckiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej obcych na naszym gruncie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!