Więcej gospodarki w zarządzaniu wodą

Więcej gospodarki w zarządzaniu wodą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Myślenie o gospodarce wodnej powinno być coraz bardziej rynkowe, a wodę należy postrzegać nie tylko w kategoriach dobra natury, ale także jako surowiec podlegający prawom popytu i podaży.

Takie wnioski płyną z panelu, w którym brali udział przedstawiciele branży wodociągowej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

– Wyzwaniem stojącym przed branżą wodociągową pozostaje jej urynkowienie, które pozwoli uniknąć marnotrawstwa środków. System prawny powinien ewoluować w tym kierunku – podkreślił Zdzisław Olejczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Na aspekty ekonomiczne wskazywał także w czasie dyskusji Andrzej Barczak ze Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. J. Ziętka.

– Bez wody rozwój nie jest możliwy, tym bardziej zrównoważony – teza postawiona przez Jarosława Kanię, prezesa Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, skierowała panelową dyskusję na temat wpływu gospodarki wodnej na konkurencyjność regionów.

Piotr Gepert z Veolia Woda podkreślił, że obecnie nie można mówić o rozwoju miast bez nowoczesnego sektora usług komunalnych, w tym tych związanych z gospodarką wodną. – Ten sektor usług musi być jednak oparty o twarde realia ekonomiczne – podkreślił Gepert. Prezentacje ukazały, że wpływ na obecny kształt infrastruktury wodnej ma kwestia, w jakim stopniu dbały o jej rozwój poprzednie pokolenia.

Debata na temat stanu gospodarki wodnej w Polsce uwzględniała także tematy: sposobu wykorzystania środków unijnych na budowę infrastruktury oraz realizacji dyrektyw unijnych, określających kryteria jakości wód, jakie mają zostać osiągnięte w całej UE w 2015 r.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przypomniała, że potrzeba 62 mld zł, by zrealizować wymogi stawiane polskiej gospodarce wodnej przez Unię Europejską. Programy pomocowe nie zapewniają obecnie tej kwoty na wprowadzenie niezbędnych zmian. Brak rozwiązań wprowadzanych przez samorządy będzie oznaczać kary unijne. Na realizację czekają w tym względzie: Ramowa Dyrektywa Wodna oraz dyrektywa ściekowa.

Minister zwróciła się do reprezentantów branży wodociągowej z prośbą o nakreślenie wspólnej wizji wydatkowania funduszy unijnych. – Polityka spójności nie jest po to, by zaklejać dziurawe budżety, lecz po to, by pojawiali się inwestorzy w regionach oraz by gmina uzyskała wyższe dochody z podatków, które przeznaczy na wybrane cele – podkreśliła Bieńkowska.

Zadanie postawione przez minister może być jednak trudne w wykonaniu. – Określenie, czy bardziej należy wspierać sektor kanalizacyjny lub wodociągowy, będzie niezwykle trudne. Nikt takich analiz nie przeprowadził. Nie zbadano zapotrzebowania firm wodociągowych oraz samorządów.

Po takich analizach można by było stawiać jakieś diagnozy. Nieliczne spotkania, takie jak dzisiejsze, pokazują, że firmy nie mówią jednym głosem. Mają bardzo różne problemy, od pozyskiwania i uzdatniania wody, poprzez oczyszczanie ścieków, kończąc na kanalizacji deszczowej. Duże i średnie firmy dobrze wykorzystały fundusze unijne. Problem dotyczy głównie małych oraz części średnich firm – powiedział Olejczyk.

Istotnym i zauważonym problemem okazała się kwestia braku elastyczności w branży wodociągowej. – Jednym z elementów budowania przewagi konkurencyjnej regionu jest szybkość reakcji na zmiany. Nasza branża ma wciąż z tym spory problem – wykazywał Jarosław Kania z GPW.

Zadaniem do rozwiązania pozostaje także kwestia kosztów, jakie ponoszą odbiorcy usług w związku z inwestycjami w gospodarce wodnej. Pojawiające się w tym względzie postulaty dotyczyły wykorzystania partnerstwa publiczno-prywatnego w procesie inwestycyjnym oraz podjęcie działań, które pozwolą na redukcję kosztów związanych z amortyzacją w przypadku nowo powstałych inwestycji.

Spotkanie zakończyła deklaracja o konieczności konsolidacji branży wodociągowej oraz potrzebie częstszych spotkań jej reprezentantów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej gospodarki w zarządzaniu wodą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!