XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceprezes EBI: czysta energia poprawi konkurencyjność Europy

Wiceprezes EBI: czysta energia poprawi konkurencyjność Europy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wspieramy innowacje i projekty w dziedzinie tzw. „czystej energii”, które pomagają Europie utrzymać konkurencyjność na światową skalę – twierdzi Anton Rop, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego w rozmowie z Tomaszem Elżbieciakiem.

Jak EBI postrzega kredytowanie inwestycji w Polsce; czy można tu wskazać pewną specyfikę na tle innych krajów UE?

- Polska już od trzech lat należy do czterech największych beneficjentów kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), które wspierają szeroką gamę projektów i różne typy kredytobiorców. Kredyty udzielone Polsce stanowią często 50 proc. łącznej kwoty środków przyznanych przez EBI państwom, które przystąpiły do UE w latach 2004 i 2007. Dzięki temu, że Polska ma wiele pomysłów na dobre projekty, mamy ręce pełne roboty.

Czy istnieją jakieś utrudnienia w finansowaniu projektów w Polsce?

- Ze względu na wielkość, różnorodność i zaawansowanie w procesie konwergencji Polska jest jednym z modelowych państw, w których EBI realizuje wszystkie filary swojej działalności, tzn. udzielanie kredytów, łączenie kredytów (tzw. blending) i doradztwo. Podstawą naszej działalności w Polsce jest udzielanie kredytów. Jednakże zajmujemy się również łączeniem naszych kredytów z funduszami UE, zwiększając możliwości absorpcyjne Polski przez współfinansowanie projektów otrzymujących dotacje z UE. Ponadto nasi wyspecjalizowani ekonomiści, inżynierowie i eksperci finansowi doradzają Polsce w dziedzinie inwestycji długoterminowych.

Jaką aktywność wykazuje Polska na tle innych krajów UE w staraniach o pozyskanie środków z EBI?

- Nasza współpraca z państwami to proces, który odbywa się w dwie strony. Jesteśmy w stałym kontakcie z polskimi władzami, bankami i przedsiębiorcami, regularnie otrzymujemy więc nowe wnioski o potencjalne wsparcie ze strony EBI.

Takie wydarzenia jak na przykład Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach stanowią znakomitą platformę dla obu stron, pozwalającą nawiązać nowe kontakty, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą.

W niektórych obszarach, jak choćby rewitalizacji miast lub w sektorze transportu, Polska wykazuje dużą inicjatywę. Zamierzamy więc kontynuować znakomitą współpracę z GDDKiA, Ministerstwem Transportu oraz z władzami polskich miast i województw. Z drugiej strony chcielibyśmy też pogłębić istniejącą już współpracę z polskimi władzami i wiodącymi firmami, dotyczącą projektów w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji.

Zobacz więcej informacji o debacie o finansowaniu inwestycji, która odbędzie się podczas EEC 2013

Ile projektów oraz na jaką kwotę planuje wesprzeć EBI w Polsce 2013 r. oraz kolejnych latach?

- Działalność kredytowa EBI wzrosła w Polsce od poziomu około 2,8 mld euro w 2008 roku do około 5,4 mld w latach 2010 i 2011. W roku 2012 bank obniżył ogólną wartość udzielanych kredytów i wsparcie przyznane Polsce wyniosło 4,4 mld euro, choć zapotrzebowanie na finansowanie EBI było większe.

Podczas prac nad zmniejszeniem wartości kredytów w roku 2012, rozpoczęliśmy ogólną dyskusję z naszymi udziałowcami, czyli państwami członkowskimi UE, o kierunku, w którym będzie podążał nasz bank. Skutkiem tego w połowie zeszłego roku głowy państw i rządów zadecydowały o znacznym wzmocnieniu bazy kapitałowej EBI przez podniesienie kapitału banku o dodatkowe 10 mld euro.

Dzięki podwyższeniu kapitału planujemy znacznie zwiększyć łączną wartość kredytów w latach 2013-2015. Dodatkowe 10 mld euro wpłaconego kapitału przełoży się na dodatkowe 60 mld euro udzielonych kredytów. W rezultacie nasza działalność kredytowa w Polsce w roku 2013 ponownie wzrośnie, ponieważ chcemy przeznaczyć na polskie projekty do 5,5 mld euro.

W ubiegłym roku sfinansowaliśmy w Polsce 31 projektów, natomiast w roku 2013 zamierzamy objąć naszym wsparciem nawet 45 inicjatyw. W latach 2014 i 2015 wsparcie EBI dla Polski powinno utrzymać się w podobnej wysokości, jeśli Polska będzie inwestowała na obecnym poziomie oraz będą to inwestycje w sektorach energetyki, efektywności energetycznej, w dziedzinie rewitalizacji miast oraz transportu zorganizowanego z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Jakie projekty mają największe szanse na pozyskanie kredytu z EBI; jakie inwestycje EBI najbardziej chce finansować w Polsce?

- W roku 2013 planujemy przeznaczyć dodatkowy miliard dla Polski, przede wszystkim na inwestycje energetyczne oraz w dziedzinie efektywności energetycznej, na wsparcie dla sektora MSP, projekty wspierające ekologiczny transport (kolej, ale również nowe drogi ekspresowe), innowacje w polskich nowatorskich przedsiębiorstwach i inwestycje państwowe. Liczymy także na to, że nowy program Polskie Inwestycje Rozwojowe będzie stymulował nowe inwestycje, które będziemy mogli współfinansować. Bank będzie też nadal służył eksperckimi poradami dzięki zastosowaniu różnych instrumentów wsparcia technicznego i finansowego, takich jak inicjatywy JASPERS i JESSICA, by przygotowywać projekty do współfinansowania z funduszy UE i opracowywać nowe, innowacyjne rozwiązania finansowe. Oferujemy Polsce możliwość pozyskania dodatkowych kredytów i teraz to od jej przedstawicieli zależy, czy przygotują dobre, rzetelnie przygotowane projekty, które będą się kwalifikować do wsparcia ze strony EBI.

Przedstawiciele EBI często podkreślają, że celem EBI jest finansowanie solidnych inwestycji. Jak można zdefiniować „solidną inwestycję”?

- W Polsce – podobnie jak w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej – EBI wspiera inwestycje, których celem jest zmniejszanie dysproporcji w rozwoju regionów, wzmacnianie konkurencyjności gospodarczej oraz podnoszenie poziomu życia obywateli. Projekty kwalifikujące się do naszego finansowania muszą być nie tylko dobrze przygotowane technicznie, ale również być zrównoważone pod względem finansowym, muszą też wykazywać odpowiednią ekonomiczną stopę zwrotu oraz spełniać przepisy w dziedzinie ochrony środowiska i zamówień publicznych. Ponadto muszą spełniać co najmniej jeden z celów EBI, do których należą zwiększanie spójności gospodarczej i społecznej, wsparcie dla sektora MSP, zrównoważony rozwój i ochrona środowiska, innowacyjność i gospodarka oparta na wiedzy, rozwój transeuropejskich sieci transportowych i energetycznych (TEN), a także zrównoważone, konkurencyjne i bezpieczne dostawy energii.

Jaki wpływ na działalność EBI ma spowolnienie gospodarcze w Europie? Czy powoduje to bardziej rygorystyczną ocenę projektów przez EBI?

– Stosujemy konsekwentnie takie same standardy w zakresie oceny projektów – także, by utrzymać nasz rating kredytowy. Jako bank Unii Europejskiej skoncentrujemy się w roku 2013 na działaniach antycyklicznych i pełnieniu funkcji niezawodnego partnera w realizacji rzetelnie przygotowanych projektów w Unii Europejskiej i poza nią. Finansowane przez nas projekty wywierają odczuwalny wpływ na życie ludzi – zapewniają miejsca pracy w setkach tysięcy małych przedsiębiorstw i umożliwiają realizację ważnych, rozwojowych projektów infrastrukturalnych, także w regionach, które najbardziej ucierpiały w kryzysie. Wspieramy też czołowe innowacje i projekty w dziedzinie tzw. „czystej energii”, które pomagają Europie utrzymać konkurencyjność na światową skalę.

Tematyka zielonej energii będzie omawiana podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego. zobacz więcej informacji o debatach energetycznych podczas EEC 2013

Anton Rop został mianowany na wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego w lipcu 2010. Jest odpowiedzialny za rozwój przedsiębiorczości, technologie informacyjne, inicjatywę JASPERS oraz ocenę ex post operacji Banku. Odpowiada również za finansowanie operacji w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Słowenii, Chorwacji, na Bałkanach Zachodnich, Białorusi, w Rosji i na Ukrainie. Przed podjęciem funkcji wiceprezesa EBI, Anton Rop zajmował między innymi stanowisko ministra pracy, ministra finansów oraz premiera Słowenii. Ukończył ekonomię na uniwersytecie w Ljubljanie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceprezes EBI: czysta energia poprawi konkurencyjność Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!