XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceminister budownictwa: konieczna poważna reorientacja kierunków polityki mieszkaniowej

Wiceminister budownictwa: konieczna poważna reorientacja kierunków polityki mieszkaniowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należy stworzyć takie warunki wynajmu mieszkań, w których czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową - powiedział we wtorek wiceminister Kazimierz Smoliński. Dodał, że oznacza to poważną reorientację kierunków polityki mieszkaniowej i przeznaczenia środków publicznych.

"Zgodnie z zapowiedziami premier Beaty Szydło, w przypadku mieszkalnictwa głównym celem dla rządu jest pomoc w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych przez gospodarstwa domowe o przeciętnych i niskich dochodach" - mówił we wtorek przy okazji seminarium dot. kas oszczędnościowo-budowlanych w Senacie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Dotychczasowy model polityki mieszkaniowej - jak zauważył Smoliński - był oparty na wsparciu budownictwa własnościowego. Publiczne wsparcie trafiało do osób, które miały zdolność kredytową i mogły zaciągnąć długoletnie kredyty mieszkaniowe. "Programy takie jak np. +Rodzina na swoim+ oraz +Mieszkanie dla młodych+ trafiały do osób relatywnie zamożniejszych, nie przyczyniając się w sposób istotny do rozwiązywania podstawowych problemów mieszkaniowych" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że dla rodzin o niskich i przeciętnych dochodach należy stworzyć takie warunki wynajmu mieszkań oraz mieszkań z tzw. "dochodzeniem do własności", w których czynsz byłby na poziomie gwarantującym dostępność finansową. "Tak sformułowany cel oznacza poważną reorientację kierunków polityki mieszkaniowej i przeznaczenia środków publicznych" - zapowiedział wiceminister.

Smoliński podkreślał, że młode osoby, zatrudnione na okresowych umowach o pracę lub umowach-zlecenie o dochodach zbyt małych, aby nabyć mieszkanie, nie mogły do tej pory liczyć na pomoc państwa. "Brak stabilności zawodowej i brak możliwości zakupu mieszkania łączył ten problem z problemem demograficznym, uniemożliwiając części młodych osób założenie i rozwój rodziny" - powiedział wiceminister.

Wiceminister zapowiedział, że w pierwszej kolejności w pracach nad Narodowym Programem Mieszkaniowym resort infrastruktury i budownictwa, polityka mieszkaniowa będzie zawierała rozwiązanie w postaci dostępnych cenowo mieszkań czynszowych.

Smoliński wskazywał, że w Polsce najem jest niedostatecznie rozwinięty. "Obecnie ponad 83 proc. mieszkań w Polsce to mieszkania własnościowe, ok. 10-12 proc. jest wynajmowanych na zasadach najmu społecznego od gmin, czy towarzystw budownictwa społecznego" - wypunktował. Dodał, że zaledwie ok. 4-5 proc. mieszkań stanowią mieszkania na wynajem oferowane na komercyjnym rynku.

Wiceminister podkreślił, że kraje z dużym zasobem mieszkań na wynajem łagodniej przechodzą kryzys finansowy "choćby ze względu na fakt, że obywatele - mając alternatywę w postaci mieszkań na wynajem - nie musieli się zadłużać na wiele lat nabywając mieszkania na własność".

Wskazany priorytet w postaci budowania tanich mieszkań na wynajem - jak tłumaczył Smoliński - nie oznacza pominięcia w pracach rządu wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe. "Zostanie próba włączenia tego systemu do realizacji priorytetowych celów mieszkaniowych" - dodał. Podkreślił, że kwestia ta będzie miała swoje odzwierciedlenie w przedstawionym w najbliższym czasie przez rząd narodowym programie mieszkaniowym.

W ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, zwiększoną podaż dostępnych cenowo mieszkań stymulować powinien szereg zróżnicowanych instrumentów i form prowadzenia działalności na rynku mieszkaniowym. Poza instrumentami wsparcia ważne są zmiany instytucjonalne, zwiększające udział dostępnego budownictwa mieszkaniowego w Polsce i poprawiające adresowanie mieszkań do osób średnich dochodach.

W kwestii kas oszczędnościowo-budowlanych wiceminister Smoliński wskazał, że przyjęte rozwiązania powinny być skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla budżetu państwa, ponieważ szeroko adresowany system gromadzenia oszczędności na cele mieszkaniowe może być kosztowny. "Przesądzenie, jakie instrumenty i ich parametry będą przyjęte w ramach zaproponowanych przez rząd rozwiązań wspierających systematyczne gromadzenie oszczędności, będzie decyzją rządu" - powiedział. Dodał, że szczególnie istotna będzie ocena ministra finansów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister budownictwa: konieczna poważna reorientacja kierunków polityki mieszkaniowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!