Westinghouse ma umowę na budowę reaktora w Bułgarii

Westinghouse ma umowę na budowę reaktora w Bułgarii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgaria podpisała w piątek z amerykańsko-japońską firmą Westinghouse porozumienie o budowie nowego reaktora atomowego w elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - poinformowała spółka. Wg władz porozumienie powinno zostać zatwierdzone przez przyszły rząd.

Według władz bułgarskich podpisanie porozumienia z Westinnghouse jest zdecydowanym krokiem w stronę dywersyfikacji energetycznej wobec całkowitego uzależnienia Bułgarii od źródeł rosyjskich i jest zgodne z unijnymi zaleceniami w tym zakresie. Zwrócono jednak uwagę, że porozumienie, do zawarcia którego dochodzi w przedostatnim dniu pracy obecnego rządu i parlamentu, powinno zostać zaaprobowane przez następny rząd.

W komunikacie należącego do Toshiby koncernu Westinghouse Electric Company również zaznaczono, że obecne i następne porozumienia, które będą dotyczyć finansowania inwestycji i wyboru inwestora, mają być zatwierdzane przez bułgarski rząd.

Westinghouse zapewni projekty, całe wyposażenie reaktora, budowę oraz paliwo. Chodzi o reaktor ??1000, którego czas eksploatacji wynosi 60 lat - napisano w komunikacie spółki.

Kontrakt opiewa na 5,3 mld dolarów (3,95 mld euro). Reaktor ma być gotowy w 2023 r. Porozumienie zakłada utworzenie spółki akcyjnej między bułgarską elektrownią atomową w Kozłoduju a Westinghouse; strona bułgarska będzie miała 70 proc. udziałów, a amerykańska - 30 proc.

W marcu 2012 r. centroprawicowy rząd Bojko Borysowa zrezygnował z budowy drugiej elektrowni atomowej w Belene, w którą Bułgaria zainwestowała prawie 1 mld euro. Obecnie inwestor rosyjski Atomstrojeksport prowadzi sprawę arbitrażową przeciw swojemu partnerowi Bułgarskiemu Holdingowi Energetycznemu (BEH). W 2012 r. podjęto decyzję o rozbudowie istniejącej siłowni w Kozłoduju.

W końcu 2013 r. minister gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew poinformował o zainteresowaniu Bułgarii najnowszym reaktorem Westinghouse ??1000. Negocjacje rozpoczęły się, mimo że ten typ reaktora wciąż nie ma licencji na działanie na terenie Unii Europejskiej.

Eksperci w dziedzinie energetyki zwracają uwagę, że cena amerykańskiego reaktora (3,95 mld euro) jest wysoka z porównaniu z 6,5 mld euro za dwa reaktory, które miały powstać w Belene. Najważniejszym problemem zdaniem ekspertów będzie sprawa zużytego paliwa, Bułgaria nie posiada bowiem stosownych magazynów. Koszt ich budowy jest wysoki. Obecnie, na mocy porozumienia z końca ubiegłego wieku, zużyte paliwo dla działających reaktorów rosyjskich wywozi się do Rosji.

Decyzja ustępujących władz budzi kontrowersje w społeczeństwie głównie z powodu obaw przed podniesieniem cen energii elektrycznej. Minister gospodarki i energetyki zapewniał w piątek w telewizji, że "bułgarski podatnik nie wyda na tę inwestycję ani jednego lewa", gdyż "będzie ona realizowana drogą korporacyjnego inwestowania".

Istniejące dwa reaktory zapewniają ok. 35 proc. krajowej produkcji prądu, jest on najtańszy w porównaniu z dostawami energii z innych, zwłaszcza odnawialnych źródeł i pozwala utrzymać ceny na względnie niskim poziomie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Westinghouse ma umowę na budowę reaktora w Bułgarii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!