PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Warty 107 mld zł Program Budowy Dróg Krajowych przyjęty

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
08-09-2015 12:35 |  aktualizacja: 08-09-2015 13:52
Warty 107 mld zł Program Budowy Dróg Krajowych przyjęty
Fot. Fotolia

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 (z perspektywą do 2025 r.), w ramach którego na inwestycje ma trafić 107 mld zł, został przyjęty we wtorek przez rząd. Program zakłada budowę 3,9 tys. km dróg szybkiego ruchu i autostrad oraz powstanie 57 obwodnic.

Środki na inwestycje będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego, zasilanego m.in. z refundacji środków pochodzących z funduszy UE.

Jak informowało wcześniej MIR, dzięki realizacji Programu kierowcy będą mogli korzystać z pełnej, funkcjonalnej sieci bezpiecznych dróg szybkiego ruchu.

MIR podkreślało, że dzięki temu zostanie wypełnione zobowiązanie Polski podjęte w trakcie przystępowania do Unii Europejskiej, związane z domknięciem do 2030 r. sieci dróg szybkiego ruchu.

Autostrady i drogi ekspresowe, które powstaną w wyniku realizacji PBDK 2014-2023 (2025) pozwolą na wcześniejsze wypełnienie tego zobowiązania.

Program określa także konieczne do poniesienia wydatki budżetu państwa związane z utrzymaniem istniejącej i na bieżąco oddawanej do użytkowania sieci dróg oraz przygotowaniem ich do realizacji, np. wykupy gruntów pod budowę dróg. Na te działania zostanie przeznaczone kolejne 46,8 mld zł.

W ramach PBDK będzie dodatkowo realizowany Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na drogach krajowych. Na ten cel ma trafić nawet 4,8 mld zł.

Za te środki zostaną przebudowane najbardziej niebezpieczne miejsca na drogach krajowych, wybudowane lub przebudowane skrzyżowania, chodniki, przejścia dla pieszych, drogi rowerowe, zatoki autobusowe.

Przewidywany jest także alternatywny (pozabudżetowy) sposób finansowania inwestycji drogowych. Planowane jest powołanie drogowych spółek specjalnego przeznaczenia, które będą miały za zadanie pozyskiwanie środków finansowych na zasadach rynkowych.

Ten mechanizm jest planowany do zastosowania dla budowy A1 Tuszyn - Częstochowa, A18 Olszyna - Golnice oraz odcinka A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce.

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) jest dokumentem określającym cele rozwojowe w zakresie rozbudowy infrastruktury drogowej, harmonogram realizacji inwestycji służących ich osiągnięciu, źródła finansowania oraz wysokość planowanych nakładów.

Celem głównym Programu jest budowa spójnego i nowoczesnego systemu dróg krajowych zapewniającego efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego.

Pierwszy projekt PBDK przedstawiono w grudniu 2014 r., a w sierpniu br. zaprezentowano zaktualizowaną wersję. Wcześniejsza zakładała wydatki na budowę w kwocie 93 mld zł, a także powstanie 2228 km dróg oraz 35 obwodnic.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 719 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP