Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Warty 1 mld zł przetarg na zbiornik Racibórz Dolny na finiszu

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
13-03-2013 12:11
Warty 1 mld zł przetarg na zbiornik Racibórz Dolny na finiszu

Rozwidlenie rzeki Odry w Raciborzu.

Po wielu latach przygotowania do budowy zbiornika Racibórz Dolny wchodzą w finalną fazę. W czwartek 14 marca mija termin złożenia końcowych ofert na wartą około miliard złotych inwestycję. Do ich złożenia zaproszono trzynastu wykonawców.

Inwestor - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach - nie chce na obecnym etapie udzielać informacji nt. wykonawców biorących udział w postępowaniu, tłumacząc, że jest on prowadzony w ramach międzynarodowego przetargu, zgodnie z procedurami Banku Światowego. Informacje zostaną ujawnione dopiero po wyborze najkorzystniejszej oferty.
Z informacji portalu wnp.pl wynika, że do złożenia ostatecznych ofert zakwalifikowano trzynastu wykonawców. Wśród nich znajdują się podmioty z rynku polskiego, kilku krajów Europy oraz Chin. Najpewniej nie wszyscy wykonawcy złożą końcowe oferty, gdyż niektórzy z nich nie pobrali ostatecznej dokumentacji.

Zbiornik Racibórz Dolny jest kluczowym obiektem dla ochrony przeciwpowodziowej Odry i należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Pod koniec listopada 2012 r. zgodę na budowę zbiornika wydał wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Inwestycja ma zostać ukończona w 2017 r.

Według dotychczasowych informacji, przewidywana wartość budowy zbiornika zamyka się w kwocie 259,1 mln euro. 114,5 mln euro ma pochodzić z Banku Rozwoju Rady Europy, ok. 27,5 mln euro z Banku Światowego, ok. 59 mln euro z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ok. 57,5 mln euro ze środków Programu dla Odry. Wybrany wykonawca będzie miał w umowie zagwarantowaną m.in. waloryzację wskaźników cen.

Wcześniejsze plany przewidywały, że budowa zbiornika zostanie częściowo sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Wobec opóźnień procesu przygotowawczego oraz wymogu, że środki unijne muszą zostać rozliczone do końca 2015 r., pulę unijną przesunięto na modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego; budowę w Raciborzu zasilą natomiast środki Banku Rozwoju Rady Europy.

Pierwsze projekty zbiornika przeciwpowodziowego, który miałby powstać w dolinie Odry nieopodal Raciborza, pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Zarzucony wówczas pomysł powrócił w czasach PRL-u. Wtedy pojawił się jednak problem lokalizacji zbiornika - musiałby on powstać tuż przy granicy z ówczesną Czechosłowacją.

Obawy wzbudzały także względy środowiskowe: Odra była w tamtych czasach rzeką bardzo skażoną; zbiornik mógł się więc stać osadnikiem zanieczyszczeń. Później, przez wiele lat, na budowę zbiornika, który zapewniłby ochronę przeciwpowodziową południowej Polski, nie było pieniędzy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP