XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Warszawa usuwa bariery architektoniczne

Warszawa usuwa bariery architektoniczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca roku w Warszawie zostanie usuniętych 200 barier architektonicznych, takich jak zbyt wysokie krawężniki, nierówne chodniki - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej. Rada Warszawy przeznaczyła na ten cel 1 mln zł.

Przebudowa ma ułatwić poruszanie się po mieście osobom niepełnosprawnym, starszym, rowerzystom i rodzicom z dziećmi w wózkach. Prace będą polegać głównie na obniżeniu krawężników przy przejściach dla pieszych, wyrównaniu powierzchni chodników. Na chodnikach, m.in. w miejscach sąsiadujących z przejściami dla pieszych, zostaną też położone specjalne płytki z wypustkami, które mają ułatwić poruszanie się osobom niedowidzącym i niewidomym.

Listę 1100 punktów do przebudowy wybrało Biuro Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowych Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z twórcami Warszawskiej Mapy Barier, Zarządem Dróg Miejskich i dzielnicami. W tym roku zostanie zmodyfikowanych 200 pierwszych punktów. Najwięcej na Białołęce - 33 oraz na Mokotowie - 28. W grudniu 2013 r. Rada Warszawy przyznała na ten cel 1 mln zł.

Przebudowane zostaną m.in. fragmenty ul. Narbutta na Mokotowie, ul. Ostródzkiej na Białołęce, ul. Zasadowej w Wawrze, ul. Opaczewskiej na Ochocie oraz ul. Rolanda na Targówku.

Jak powiedział Jakub Turek z Biura Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowym Urzędu m.st. Warszawy, najwięcej miejsc zostanie przebudowanych na ul. Narbutta. "Mieści się tam wiele instytucji publicznych - przychodnie zdrowia, wydziały Politechniki Warszawskiej, gimnazjum, akademiki i biblioteka. A naliczyliśmy tam aż 21 barier architektonicznych. Dzięki współpracy z władzami Mokotowa w tym roku oczyścimy tę ulicę z tych barier" - powiedział.

Projekt Warszawska Mapa Barier powstał w 2011 roku, został przygotowany przez stowarzyszenie SISKOM we współpracy m.in. z Niezależnym Stowarzyszeniem Studentów UW, Stowarzyszeniem Moja Białołęka, Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza oraz Fundacją MaMa.

"Punkty z barierami architektonicznymi można do nas zgłaszać, jedziemy wówczas na wskazane miejsce, sprawdzamy i robimy dokumentacje fotograficzną. Każdy może się z nią zapoznać na stronie www.mapabarier.siskom.waw.pl" - powiedział Adam Zając ze stowarzyszenia SISKOM.

Prace na ulicach będzie przeprowadzać Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z władzami dzielnic. Jak dodał Turek, bariery architektoniczne będą również usuwane przy nowych inwestycjach oraz podczas rutynowych prac remontowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warszawa usuwa bariery architektoniczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!