Warszawa. Pawilon "Emilia" przeniosą pod PKiN

Pawilon "Emilia" zostanie przeniesiony w pobliże Pałacu Kultury i Nauki - w środę władze miasta oraz Emilia Development podpisały porozumienie w sprawie wspólnej realizacji tego przedsięwzięcia, którego koszt ma wynieść ok. 20 mln zł.

Demontaż pawilonu planowany jest na trzeci i czwarty kwartał 2016 r. Montaż w nowym miejscu planowany jest na lata 2017-2018.

"Ratujemy bardzo ważny obiekt modernistyczny, ale też nadajemy mu drugie życie" - podkreślił wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Wyjaśnił, że podpisane porozumienie określa wzajemne relacje pomiędzy inwestorem, który przekazuje budynek, a miastem, które przyjmuje pawilon. Emilia Development dołoży do inwestycji połowę zaplanowanej kwoty, czyli 10 mln zł.

Poinformował, że nowa - stara "Emilia" stanie przed Pałacem Młodzieży, na styku z parkiem Świętokrzyskim, gdzie - jak mówił - istniejący plan zagospodarowania przewiduje budowę podobnego, ale nieco wyższego, pawilonu z przeznaczeniem na funkcję ekspozycyjną i ogród zimowy.

Ogród zimowy - jak wyjaśnił wiceprezydent - to taka "szklarnia miejska", w której "mogą dziać się bardzo różne wydarzenia kulturalne, czy społeczne, czy koncertowe". Jóźwiak powiedział, że wśród pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca pojawił się m.in. dworzec rowerowy, palmiarnia oraz muzeum architektury.

Pomysł przeniesienia pawilonu to inicjatywa zastępcy stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego, w odpowiedzi na - jak zaznacza ratusz - realne zagrożenie całkowitą rozbiórką budynku.

Krasucki powiedział w środę dziennikarzom, że "Emilia" zostanie zdemontowana, "jak klocki i później z klocków złożona". Wyjaśnił, że nie wszystkie elementy będą nadawały się do ponownego wykorzystania. W nowym miejscu znajdzie się charakterystyczny dach, elementy konstrukcji, schody, wystrój, co gwarantuje - w jego przekonaniu - że "Emilia" będzie w dużym stopniu tym samym obiektem, co do tej pory. Zapowiedział, że nastąpi jednak niezbędna modernizacja i dostosowanie do nowych funkcji.

"Przed nami bardzo trudny czas logistyczny, czas pracy konstruktorów, czas architektów, później oczywiście konserwatorów" - mówił. Krasucki dodał, że na temat finalnego przeznaczenia obiektu odbędą się we wrześniu konsultacje społeczne. Dopiero potem - w ciągu dwóch miesięcy - opracowany zostanie projekt budowlany.

"Chcemy zaprosić warszawiaków do tego, żebyśmy wspólnie zaprojektowali nową funkcję dla +Emilii+, która stanie w tym miejscu" - podsumował Jóźwiak.

Emilia to szklany, modernistyczny budynek, mieszczący się przy ulicy Emilii Plater 51 w Warszawie, który wraz z sąsiadującym blokiem mieszkalnym został wybudowany w latach 1967-69 według projektu Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera. Przez dziesięciolecia mieścił salon meblowy, a przez ostatnie cztery lata - do Nocy Muzeów, kiedy z 14 na 15 maja odbyło się pożegnanie z Emilią - Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gmach miał zostać zburzony lub - według ostatnich pomysłów - przeniesiony. W jego miejscu ma powstać nowoczesny wieżowiec.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warszawa. Pawilon "Emilia" przeniosą pod PKiN

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!