W Wielkopolsce powstanie zbiornik retencyjny za 900 mln zł

W Wielkopolsce powstanie zbiornik retencyjny za 900 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zbiornik retencyjny Wielowieś Klasztorna (powiat ostrowski) powstanie na rzece Prośnie najpóźniej do 2023 roku; koszt inwestycji wyniesie 900 mln zł - podały w poniedziałek władze województwa. Inwestycja ma zapobiegać powodziom i suszom.

Zbiornik obejmie tereny wchodzące w skład 3 powiatów: kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Jego zadaniem będzie zabezpieczenie terenu południowej Wielkopolski oraz Poznania przed powodzią i suszą.

"Ten zbiornik jest bardzo potrzebny. Ma zabezpieczać przed powodzią, ale także ma retencjonować wodę w teren, gdzie zauważono stepowienie" - powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski na konferencji prasowej w poniedziałek w Kaliszu.

Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, powiedział, że w 2016 roku opracowano plan gospodarowania wodami i zarządzania ryzykiem powodziowym, z którego wynika, że najbardziej newralgicznym miejscem w Polsce, jeżeli chodzi o susze i powodzie, jest rejon Kalisza. "Dlatego ten zbiornik ujęto jako jedną z pięciu najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce" - poinformował.

Ale - wskazał - pojawiły się trudności. Choć Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wydał pozytywną dla inwestycji decyzję środowiskową, co pozwoliłoby na przyspieszenie prac, to wpłynął protest. Jak mówił Błochowiak, "od decyzji odwołało się stowarzyszenie ekologiczne z Oświęcimia, w wyniku czego prace nad dokumentacją przedłużyły się o rok i nasza decyzja nie jest jeszcze prawomocna".

W odwołaniu między innymi złożono zastrzeżenie dotyczące możliwości migracji ryb dwuśrodowiskowych w górę i w dół rzeki na wysokości zbiornika. Tymczasem jest zaprojektowana przepławka, która umożliwia taką migrację ryb, ale procedurę odwoławczą musimy zachować" - podkreślił dyrektor.

Pierwszą decyzję o warunkach zabudowy dla zbiornika wydano w 2001 roku. Przygotowania do inwestycji trwają tak długo, ze względu na wykup gruntów od rolników, co związane było z ponoszeniem ogromnych kosztów i zabezpieczaniem środków na ten cel w budżecie województwa wielkopolskiego - powiedział Grabowski.

Na wykup gospodarstw pod zbiornik wydano 94 mln złotych. Koszt budowy zbiornika wyniesie 900 mln zł, z czego ze środków unijnych można pozyskać 85 procent, przy wkładzie własnym w wysokości 15 procent.

"Odbyliśmy spotkanie w tej sprawie w ministerstwie rozwoju i finansów. Otrzymaliśmy zapewnienie, że jeżeli będzie dofinansowanie z ministerstwa rozwoju, to ministerstwo finansów zabezpieczy 15 procent wkładu własnego. To jest dla nas bardzo dobra deklaracja. Czekamy teraz na decyzję ministra Mateusza Morawieckiego o sfinansowaniu inwestycji" - powiedział wicemarszałek Grabowski.

Powierzchnia zbiornika obejmie 2 tys. ha, a jego pojemność wyniesie 67 mln sześciennych wody. Wokół powstaną tereny rekreacyjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Wielkopolsce powstanie zbiornik retencyjny za 900 mln zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!