W Sosnowcu powstanie spalarnia osadów

W Sosnowcu powstanie spalarnia osadów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Japonii jest ich ponad 250. Do tej technologii przekonali się także Niemcy, Czesi, Austriacy i Duńczycy. W Polsce mogą się nimi pochwalić Prudnik, Olsztyn i Kraków. Mowa o spalarniach osadów. To zakłady utylizacji, które nawet dziesięciokrotnie zmniejszają ilość odpadów ściekowych. Budowa jednego z nich już na początku przyszłego roku ma rozpocząć się w Sosnowcu.

Budowę stacji termicznej utylizacji osadów w Krakowie zakończono w listopadzie ubiegłego roku. Podobna spalarnia już wkrótce ma też powstać w województwie śląskim. Miałyby do niej trafiać osady m.in. z Jaworzna, Katowic, czy Będzina.

- Zakład osadów ściekowych, który odbierałby osady z tych miejscowości, czyli około 150 tysięcy ton powstanie w Sosnowcu - oznajmia Henryk Postel, Zakład Utylizacji Termicznej Osadów. Plan miasta zakłada, że stacja miałaby sąsiadować z oczyszczalnią ścieków Radocha. I podobnie jak ta krakowska, zostanie wyposażona w wysokiej technologii urządzenia do oczyszczania i monitoringu spalin. - Współczesny komin to jest rura i nic więcej. Przy minusowych temperaturach widać, że wydobywa się z niego dym, ale to jest para wodna i tyle - wyjaśnia Zbigniew Malec, kierownik Stacji Termicznej Utylizacji Osadów.



To jednak niejedyna ekologiczna zaleta spalarni osadów. Dzięki urządzeniom ilość osadów zmniejsza się dziesięciokrotnie. W wyniku spalenia powstaje gaz spalinowy i popiół. Ten pierwszy zostaje scementowany i składowany na wysypiskach. Popiół może być wykorzystywany gospodarczo np. do budowy dróg. - Nowoczesna spalarnia, taka jaką budują w krajach Unii Europejskiej, taka jak powstanie w Polsce, bo inna powstać nie może. Będzie bezpieczna dla środowiska - podkreśla Piotr Bernat, WFOŚiGW w Katowicach.

W to, że to pewny sposób na ochronę przyrody wierzą też mieszkańcy osiedla Radocha. - Leżą te zanieczyszczenia, utleniają się i to gorzej szkodzi - mówi Ryszard Sieroń.

- Gdzie te osady pójdą później? Pójdą w ziemię. Uważam, że spalarnia jest potrzebna - dodaje Krystyna Gołda.

A nawet konieczna. Zgodnie z przepisami UE od 2013 roku osady nie będą mogły być wykorzystywane w rolnictwie. - Osadu ściekowego w takiej formie jak wychodzi z oczyszczalni, jaki się do tej pory produkowało nigdzie nie będzie można złożyć w całej UE - informuje Zbigniew Malec, kierownik Stacji Termicznej Utylizacji Osadów.

Za złamanie prawa będą nakładane olbrzymie kary finansowe. Żeby ich uniknąć już teraz niezbędne są inwestycje takie jak ta. A na to zostało niewiele czasu, bo niespełna dwa lata.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Sosnowcu powstanie spalarnia osadów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!