W sierpniu pozwolenie na budowę spalarni w Białymstoku

W sierpniu pozwolenie na budowę spalarni w Białymstoku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod koniec sierpnia powinno być wydane pozwolenie na budowę spalarni odpadów w Białymstoku - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.

Miasto ma już wszystkie prawomocne dokumenty potrzebne do tego pozwolenia: decyzję lokalizacyjną i decyzję środowiskową. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował w piątek na konferencji prasowej, że Naczelny Sąd Administracyjny oddalił właśnie skargi na decyzję środowiskową, która od czwartku jest już prawomocna.

Truskolaski podkreślił, że Białystok jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które ma "prawomocną i ostateczną" decyzję środowiskową dotyczącą takiej inwestycji.

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę spalarni wpłynął do urzędu miejskiego w marcu. Zgodnie z przepisami pozwolenie powinno być wydane w ciągu 110 dni od daty złożenia takiego wniosku. Urszula Mirończuk poinformowała, że wszystko odbywa się zgodnie z terminami.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, potocznie nazywany spalarnią, to jeden z największych projektów z udziałem środków UE, realizowanych przez władze Białegostoku. Budowa spalarni ma kosztować 332,9 mln zł netto. Z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko pochodzi 210 mln zł. Inwestycja jest realizowana w systemie "projektuj i buduj". Przetarg wygrało konsorcjum firm Budimex oraz Keppel Seghers N.V. z Belgii i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares z Hiszpanii. W marcu konsorcjum przedstawiło założenia i projekt spalarni.

Wykonawcy spalarni informowali wtedy, że prace budowlane znaczną się, jak tylko będzie pozwolenie na budowę. Prace mają być zakończone w połowie 2015 roku. Inwestycja ma być oddana do użytku pod koniec 2015 roku, po wszelkich próbach technicznych.

Spalarnia powstanie w Białymstoku przy ulicy Andersa. Sam zakład zajmie 3,3 ha. Będzie się składał m.in. z hali wyładowczej, bunkra na odpady, hali kotła, a także miejsc służących do oczyszczania spalin. Powstanie też osobna hala na żużel ze spalania odpadów. Żużel będzie składowany na wysypisku komunalnym w Hryniewiczach, na przygotowywanej do tego celu powierzchni 5,5 ha. Ze spalenia 15 ton odpadów w ciągu godziny ma powstać 3,9 t żużlu.

W spalarni ma być utylizowanych 120 tys. ton odpadów rocznie. Wydajność energetyczna wyniesie 7,5 tys. kJ/kg. W ciągu godziny ma być spalanych 15,5 tony odpadów. Śmieci będą tam trafiać z 9 gmin. Białystok ma już z nimi zawarte stosowne porozumienia. Ze spalania 15,5 ton odpadów w ciągu godziny będzie produkowanych 5-7,5 MW energii; z tego 1,5 MW będzie przeznaczone na potrzeby własne zakładu.

Energia ze spalenia 120 tys. ton odpadów rocznie ma zasilić w energię elektryczną około 16 tys. gospodarstw domowych, a zimą wystarczyć do ogrzania około 875 domów jednorodzinnych. Produkowana energia elektryczna będzie sprzedawana do PGE Dystrybucja, natomiast energia cieplna trafi do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - informowały wcześniej władze miasta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W sierpniu pozwolenie na budowę spalarni w Białymstoku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!