W Senacie o definicji budownictwa społecznego

W Senacie o definicji budownictwa społecznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Definicja budownictwa społecznego przyjęta przez Sejm jest nieprecyzyjna, ponieważ nie określa przepisów, na podstawie których można wyliczać metraż mieszkania lub domu objęty preferencyjną 7-proc. stawką VAT - uważa wiceminister finansów Jacek Dominik.

W czwartek Senat debatował nad nowelizacją ustawy o podatku VAT, wprowadzającą definicję budownictwa społecznego. Ustawa trafi ponownie do komisji, ponieważ senatorowie zgłosili redakcyjne poprawki. Senat ma głosować nad poprawkami w piątek lub w sobotę wieczorem.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu nowelizacją ustawy o podatku VAT, od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Zapobiegnie ona podwyżce VAT w budownictwie od 2008 r., kiedy mija wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki.

Wiceminister finansów przypomniał, że na środowym posiedzeniu senackiej komisji gospodarki narodowej zostały przyjęte poprawki wskazujące przepisy, na podstawie których ma być liczony metraż mieszkania lub domu, objęty preferencyjną 7-proc. stawką VAT. Poprawki te - jak podkreślił - precyzują również dokumenty, które są niezbędne do wystawienia faktury podatnika.

Ustawa bezterminowo przedłuża możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. Obecnie o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.

W środę senacka komisja gospodarki narodowej zgłosiła poprawkę, zgodnie z którą osoby starające się o zwrot części wydatków będą musiały składać deklarację, że zwrot nie dotyczy materiałów objętych preferencyjną stawką VAT. Ma to zapobiegać sytuacji, w której podatnik mógłby skorzystać jednocześnie z podwójnej preferencji - zwrotu podatku oraz obniżonej stawki VAT związanej z wprowadzeniem definicji budownictwa społecznego.

Według Dominika, "przepisy zachęcą do dokumentowania fakturą całego procesu inwestycyjnego", a to - jak podkreślił - "zapobiegnie obrotowi materiałami budowlanymi poza ewidencją podatkową".
Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2008 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Senacie o definicji budownictwa społecznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!