PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W. Różacki odpowiada na zarzuty PBG

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
23-11-2012 09:20
W. Różacki odpowiada na zarzuty PBG
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Wiesław Różacki, w rozmowie z portalem wnp.pl, zakwestionował zarzuty formułowane wobec niego w ostatnich dniach przez PBG, dotyczące wydarzeń związanych z wypłatą gwarancji bankowych Alstomowi oraz sporów z tym koncernem. Różacki nie zgadza się też m.in. z zarzutem braku zaangażowania w prace nad układem w PBG oraz niewykorzystywaniem synergii pomiędzy spółkami grupy.

- Nigdy osobiście nie wydałem, ani żaden inny pracownik spółki, dyspozycji wypłaty 135 mln zł z konta bankowego Rafako na konto Alstomu, bo tak dosłownie napisano w ostatnich komunikatach PBG. Kwestionowana przez Rafako kwota została niezależnie wypłacona przez Bank BGŻ na żądanie Alstomu - powiedział wnp.pl Różacki.
Biuro prasowe PBG, pytane przez wnp.pl przed kilkoma dniami o szczegóły tego zarzutu, odpowiedziało, że Różacki miał wiedzę, iż będzie w posiadaniu orzeczenia sądu dotyczącego zakazu wypłaty środków na rzecz Alstom.

- Pomimo tego, zdecydował się na umieszczenie na rachunku bankowym BGŻ, czyli wystawcy gwarancji, środków w kwocie 135 mln zł, która to kwota była wartością odpowiadającą wartości wystawionej gwarancji, a która to następnie została wypłacona na rzecz Alstomu - odpowiedział wnp.pl Michał Maćkowiak z biura prasowego PBG.

- Rada nadzorcza Rafako uznała takie działania za nierozsądne i wysoce niekorzystne dla spółki. Poza tym pan Różacki przedstawiał radzie nadzorczej Rafako zupełnie inny przebieg wydarzeń, który został zweryfikowany przez radę nadzorczą po zmianie w zarządzie spółki i okazał się niezgodny z prawdą - dodał

Z tą wersją wydarzeń nie zgadza się Różacki. Wskazał przy tym, że przelewanie pieniędzy na wewnętrznych kontach, zgodnie z procedurami obowiązującymi w Rafako, wykonuje dział zarządzania instrumentami finansowymi.

- Przelanie środków własnych na konto depozytowe z jednego banku do drugiego jest związane wyłącznie z tym, żeby te pieniądze znajdowały się w danym momencie na najbardziej efektywnie oprocentowanym koncie bankowym. Zarząd nie ma potrzeby zajmowania się tym, bo pieniądze na kontach depozytowych w bankach sa co do zasady niezagrożone i raczej nie są bezpośrednio wypłacane na zewnątrz - powiedział Różacki.

- W dniu wyegzekwowania gwarancji na jednym z kont depozytowych w Banku BGŻ faktycznie znajdowały się pieniądze o sumie zbliżonej do wyegzekwowanej gwarancji. 30 grudnia 2011 r., ostatniego dnia roboczego ubiegłego roku, Bank BGŻ wypłacił ok. 135 mln zł z tytułu bezwarunkowej gwarancji do Alstomu. Dowiedzieliśmy się o tym 3 stycznia 2012 r. - podkreślił.

Dodał, że również 30 grudnia 2011 r. sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń Rafako przeciwko Alstomowi o ustalenie nieistnienia zobowiązania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w Elektrowni Bełchatów.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (25)

PBG SA [PBG]

kurs:

3.52 PLN 0.06 (1.73%)

Notowania | Analiza techniczna


RAFAKO SA [RFK]

kurs:

7.85 PLN 0.07 (0.90%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 504 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP