PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Polsce potrzeba więcej przykładów partnerstwa publiczno-prywatnego

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
27-10-2010 19:44
W Polsce potrzeba więcej przykładów partnerstwa publiczno-prywatnego

Im dłuższa w danym kraju tradycja funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego, tym większych można spodziewać się efektów tego finansowania inwestycji. Praktyka i dobre przykłady sprzyjają też standaryzacji procedur i dokumentów, upraszczając proces.

Takie są niektóre z wniosków, jakie wynikają z analizy "PPP w Europie", jakie sporządziła - po raz trzeci - międzynarodowa kancelaria prawnicza CMS Cameron McKenna. Oceniano w niej wykorzystanie tej formuły finansowania inwestycji w 21 krajach.
- Podstawowym jednak wnioskiem jest to, że finansowanie przedsięwzięć publicznych w formule PPP pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy w każdym z analizowanych krajów - powiedział podczas konferencji prasowej Wadim Kurpias, partner, radca prawny Departamentu Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych CMS.

O tym, że jest on potrzebny i korzystny dowodzą dane statystyczne. Na świecie łączna wartość zrealizowanych kontraktów sięgnęła w 2009 roku 400 mld euro, przy czym w ciągu dekady ich wartość zwiększała się co roku w dwucyfrowym tempie. Najczęściej formułę tę wykorzystuje się w projektach ochrony zdrowia, szkolnictwa, lokalnej infrastruktury drogowej, gospodarce komunalnej, rekreacyjnych, a także… budowy więzień.

Z analizy wynika, że kraje w różnym stopniu mają rozwinięty segment PPP, a niektóre - jak np. Ukraina - dopiero tworzą prawodawstwo w tej sferze. Najpełniej wykorzystują tę formułę m.in. Wielka Brytania, Holandia i Niemcy. Posiadają rozwinięte organizacje doradcze, a przede wszystkim centralny organ publiczny, wspomagający zainteresowanych formułą PPP oraz usuwający bariery w jej funkcjonowaniu.

- To ważne spostrzeżenie, które może wykorzystać także Polska - dodał Kurpias. - W Niemczech po utworzeniu takiego organu wręcz lawinowo wzrosła liczba podpisanych projektów.

Polska zalicza się do grona tych krajów, które mają dobre prawodawstwo i „wyczyszczone” przedpole. Brakuje jednak ciągle silnego wsparcia politycznego, które by poprawiło nienajlepszy klimat, panujący wokół PPP. Brakuje też zarówno dobrej woli, jak i dobrych praktyk przy szacowaniu ryzyka inwestycyjnego przez obie strony przyszłej umowy. Potrzebne są także dodatkowe instytucje wsparcia, w tym reasekurujące projekty inwestycyjne w formule PPP, na kształt reasekuracji kredytów eksportowych przez KUKE. W Wlk. Brytanii w ten sposób wspiera się finansowanie mało atrakcyjnych inwestycji lub potrzebnych, lecz ryzykownych.

- Ogólnie na tle innych krajów europejskich, pod względem PPP Polska wypada dobrze, potrzeba jednak zdobyć więcej doświadczeń i dobrych przykładów - podkreślił Wadim Kurpias.

Według niego, wybory samorządowe mogą być zarówno szansą dla rozwoju PPP (niektórzy kandydaci wręcz startują z hasłami wykorzystania tej formuły do rozwiązania palących problemów inwestycyjnych), jak i pewną barierą, aż do czasu zakończenia kampanii. Dlatego ocenia on, że spośród obecnie negocjowanych 72 projektów umów, szanse wejścia w etap realizacji będzie miało od 20 do 30 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP