XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Olsztynie przerabiają śmieci na paliwo alternatywne

W Olsztynie przerabiają śmieci na paliwo alternatywne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na przedmieściach Olsztyna otwarto zakład, do którego będą trafiały śmieci z 37 gmin woj. warmińsko-mazurskiego. Odpady, których nie będzie można wykorzystać wtórnie, będą przerabiane na paliwo alternatywne, tzw. RDF, które spala się m.in. w cementowniach.

Do olsztyńskiego zakładu rocznie będzie trafiało 95 tys. ton zmieszanych odpadów z 37 gmin regionu (zamieszkuje je w sumie pół miliona ludzi). Odpady te będą przerabiane na tzw. RDF, tj. paliwo alternatywne, które spala się w cementowniach, czy ciepłowniach.

Przy produkcji RDF-u ze śmieci w Olsztynie będzie wykorzystywana innowacyjna na skalę kraju i Europy technologia biologicznego osuszania śmieci. Polega ona na tym, że wstępnie przesegregowane odpady na 10 dni trafiają do specjalnych komór, w których są ogrzewane ciepłym powietrzem. Pod wpływem ciepła odparowuje ze śmieci woda, a bakterie powodują rozkład niektórych odpadów. Takie odparowane i wysuszone śmieci poddawane są jeszcze selekcji, a następnie prasowaniu w ważące od 500 do 800 kg kostki, które można spalać w piecach.

W Olsztyńskim zakładzie znajduje się 14 komór do osuszania śmieci, z których każda mieści po 300 ton odpadów.

Śmieci segregowane, których ma tu trafiać 16 tys. ton rocznie, będą w olsztyńskim zakładzie poddawane odrębnej segregacji i przeróbce, dzięki której poddane zostaną recyklingowi. Oddzielnej obróbce będą poddawane materiały budowlane, wielkogabarytowe, czy niebezpieczne.

Podczas uroczystości otwarcia zakładu jego szef Adam Sierzputowski podkreślał, że inwestycja ta jest nietypowa nie tylko z uwagi na innowacyjne rozwiązania techniczne, ale też dlatego, że przy jej powstawaniu współpracowało aż 37 samorządów lokalnych.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz dodał, że miasto starało się o powstanie tego zakładu od 2004 roku, kiedy to rada miasta zdecydowała o konieczności jego budowy.

Do olsztyńskiego zakładu zostały kupione nowoczesne maszyny i urządzenia, m.in. kruszarka do odpadów budowlanych, instalacja do demontażu odpadów wielkogabarytowych, w tym demontażu odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Na budowę i wyposażenie zakładu w Olsztynie wydano 160 mln zł. Powstanie zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych powiązane było z rekultywacją 8 składowisk śmieci i budową 3 stacji przeładunkowych. Wszytko w sumie kosztowało 240 mln zł.

Wyprodukowane w Olsztynie paliwo alternatywne na razie będzie sprzedawane dla cementowni. Jeśli w mieście powstanie nowa elektrociepłownia, wówczas RDF ma być w niej spalany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Olsztynie przerabiają śmieci na paliwo alternatywne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!