XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W lipcu zadecyduje się los KKSM z grupy DSS

W lipcu zadecyduje się los KKSM z grupy DSS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

23 lipca zgromadzenie wierzycieli Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych zdecyduje, czy przyjmie propozycję układu firmy znajdującej się w upadłości - poinformował w czwartek PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Marcin Chałoński.

Chałoński tłumaczył, że jeśli układ zostanie przegłosowany, to jego uzgodnienia będą realizowane. W przypadku, gdy wierzyciele zadłużonego zakładu nie przegłosują propozycji układowych, firma zostanie postawiona w stan upadłości likwidacyjnej.

Zgromadzenie wyznaczone przez sędziego-komisarza zaplanowano w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W kieleckich sądach nie ma bowiem wystarczająco dużej sali, która pomieściłaby reprezentantów wszystkich wierzycieli KKSM i ich pełnomocników. W postępowaniu upadłościowym Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych sąd ustalił listę wierzycieli, na której jest 220 osób fizycznych i prawnych. Kwota wierzytelności wynosi 153 mln 515 tys. zł.

11 maja 2012 r. Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość KKSM z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. W 2013 r. komisarz nadzorujący wystąpił o zmianę formy upadłości z układowej na likwidacyjną. W czerwcu ub.r. kielecki sąd zdecydował o utrzymaniu KKSM w stanie upadłości układowej. O zmianę formy upadłości komisarz ponownie wystąpił w styczniu tego roku i 5 maja kielecki sąd zdecydował o utrzymaniu KKSM w stanie upadłości układowej.

Związkowcy KKSM SA obawiali się, że ponowny wniosek o zmianę sposobu upadłości zaprzepaści wysiłek, jaki w ratowanie firmy włożyli jej pracownicy.

Pracownicy firmy liczą na szybkie prace legislacyjne nad nowelizacją specustawy drogowej. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, KKSM mogłyby otrzymać z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ok. 65 mln zł za dostarczone materiały i usługi dla wykonawcy autostrady A2.

Nowe przepisy mają umożliwić GDDKiA wypłatę zaległych należności firmom, które pracowały przy budowie autostrad i dróg ekspresowych jako podwykonawcy i nie dostały zapłaty za pracę. Przepisy mają objąć także dużych przedsiębiorców, a nie tylko małych i średnich, jak zakładała specustawa drogowa z czerwca 2012 r. W czerwcu 2013 r. Trybunał Konstytucyjny uznał ją za sprzeczną z ustawą zasadniczą.

Załogę popiera zarząd spółki. Na początku roku prezes zarządu KKSM i Dolnośląskich Surowców Skalnych (firma jest większościowym udziałowcem KKSM) Rafał Abratański argumentował, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy poprawiła się sytuacja finansowa firmy. Pomiędzy majem a wrześniem 2013 r. sprzedaż w spółce wzrosła o 46 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. Spółka obniżyła koszty działalności o ok. 10-12 mln rocznie, m.in. poprzez wprowadzenie centralnych zakupów w ramach DSS. Realizuje też więcej dużych kontraktów.

W kwietniu 2012 r. warszawski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną właściciela 85 proc. udziałów KKSM - spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA, która jako bezpośrednie przyczyny niewypłacalności wskazała zaangażowanie grupy DSS w budowę autostrady A2. W lipcu 2012 r. Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS z postępowania obejmującego likwidację majątku na postępowanie z możliwością zawarcia układu.

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych z siedzibą w Kielcach to zatrudniająca 315 osób firma o 140-letniej tradycji w wydobyciu i przerobie kamienia. Do spółki należą trzy kopalnie dolomitu i dwie piasku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W lipcu zadecyduje się los KKSM z grupy DSS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!