XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Krakowie rusza rozbiórka 225-metrowego komina

W Krakowie rusza rozbiórka 225-metrowego komina
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W drugiej połowie września rozpoczną się prace związane z rozbiórką 225-metrowego komina elektrociepłowni w Krakowie. Budowla szpecąca panoramę miasta stała się zbędna po wybudowaniu przez właściciela zakładu - EDF Polska proekologicznych instalacji.

Jak poinformował w piątek Leszek Ziobro, dyrektor krakowskiego oddziału EDF Polska, po zakończeniu prac przygotowawczych, w październiku rozpocznie się rozbiórka wewnętrznej obmurówki komina, a od połowy grudnia po kawałku zacznie znikać sam komin. Codziennie powinno ubywać około dwóch metrów z budowli liczącej 225 metrów wysokości.

Planowane zakończenie całości prac to koniec czerwca 2017 r. "Tempo prac będzie zależało przede wszystkim od warunków atmosferycznych, w tym siły wiatru i opadów. Przy dobrych warunkach codziennie będzie znikać około 2 metrów konstrukcji. Dzięki temu w połowie przyszłego roku komin powinien zniknąć z krajobrazu Krakowa" - zaznaczył przedstawiciel zakładu.

Trzon komina będzie rozbierany za pomocą minikoparki umieszczonej na wewnętrznej platformie. Będzie ona warstwami cięła żelbeton i zrzucała go do wewnątrz budowli. Na dole gruz, łącznie około 7 tys. ton, będzie wygarniany i wywożony ciężarówkami do utylizacji. Ostatnie 25 metrów będzie burzone już z poziomu ziemi.

Rozbiórka jednego z kominów krakowskiej elektrociepłowni, oddanego do użytku w latach 70-tych ubiegłego wieku, stała się możliwa dzięki wybudowanym przez EDF Polska w ostatnich latach proekologicznym instalacjom odsiarczania i odazotowania spalin, w ramach których postawiono nowy 120-metrowy komin. Zrealizowane za sumę ponad 650 mln zł projekty pozwoliły na pięciokrotną redukcję emisji siarki i pyłów. Wciąż jeszcze realizowana instalacja odazotowania finalnie zmniejszy emisję tlenków azotu 3-krotnie.

Krakowski oddział EDF Polska SA jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad połowę potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Francuska Grupa EDF jest największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce posiadając blisko 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Zaopatruje w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń.

Firma ma również systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 mln ton węgla rocznie, co czyni ją jednym z trzech największych nabywców tego surowca w kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Krakowie rusza rozbiórka 225-metrowego komina

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!