XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Katowicach zakończyła się budowa biblioteki akademickiej

W Katowicach zakończyła się budowa biblioteki akademickiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czwartek zakończyła się budowa Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej - wspólnego przedsięwzięcia Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Gmach zostanie otwarty pół roku wcześniej niż planowano - wiosną 2012.

Budowa gmachu biblioteki akademickiej rozpoczęła się jesienią 2009 roku. W czwartek władze Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego podpisały z generalnym wykonawcą Mostostalem Warszawa SA dokument kończący etap budowlany. Wkrótce rozpoczną się prace związane z wyposażaniem budynku i przeprowadzką uniwersyteckich bibliotek do jednego gmachu.

"Zgodnie z planem biblioteka akademicka miała zostać otwarta w październiku 2012, ale generalny wykonawca oddał nam gotowy obiekt pół roku wcześniej, dlatego chcemy otworzyć bibliotekę wczesną wiosną, żeby studenci, którzy rozpoczną semestr wiosenno-letni, mogli z niej już korzystać" - powiedział PAP dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej prof. Dariusz Pawelec.

W środowisku akademickim gmach został uznany za jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Czytelnicy będą mogli sami wypożyczać książki, które zostaną ustawione na regałach o długości 50 km, lub wirtualnie zamówić zaopatrzoną w czip książkę. "Na początek zamierzamy udostępnić 800 tys. woluminów, dlatego nie mogliśmy czekać z instalowaniem czipów w książkach. Pracujemy nad tym już od dwóch lat" - wyjaśnił Pawelec.

Całkowita powierzchnia centrum bibliotecznego wynosi 13 tys. m kw. Będzie to tzw. biblioteka hybrydowa, co oznacza, że będą jednocześnie udostępniane wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika, na jakim się znajdują - oprócz książek także czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Odbiór kompleksu oznacza, że wkrótce rozpoczną się prace związane z wyposażeniem obiektu w meble, regały, komputery. Kolejnym i ostatnim etapem będzie wdrożenie systemów samoobsługi wypożyczeń i zabezpieczenia zbiorów przed kradzieżą. Jak powiedział dyrektor biblioteki, systemy muszą współpracować z czipami, bramkami wejściowymi, oprogramowaniem, tylko wtedy będzie możliwe "bezobsługowe wypożyczanie i oddawnie książek".

Biblioteka będzie niemal całkowicie zautomatyzowana. Dzięki temu rozwiązaniu do obsługi prawie 2 mln woluminów (tyle książek zostanie udostępnionych w etapie końcowym) zatrudnionych zostanie najwyżej kilkunastu pracowników.

Inwestycja pochłonie 80 mln zł, z czego prawie 53 mln zł wyłożył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Poza UE i uczelniami projekt współfinansują również samorząd województwa śląskiego, miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Katowicach zakończyła się budowa biblioteki akademickiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!