W Katowicach buduje się mimo kryzysu

W Katowicach buduje się mimo kryzysu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W centrum Katowic ma stanąć potężny, liczący 110 metrów apartamentowiec z częścią biurową. I według zapewnień dewelopera, budynek powstanie mimo kryzysu.

Studium Jupiter Plaza, bo tak ma się nazywać luksusowy apartamentowiec, gotowe jest od roku, pozwolenie na budowę uprawomocniło się w grudniu, ale w międzyczasie kryzys ekonomiczny przewrócił rynek nieruchomości do góry nogami. - Gdyby formalności trwały krócej, zdążylibyśmy przed kryzysem, ale spokojnie, poradzimy sobie. W kryzysie też się da budować - zapewnia w katowickiej "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Brzeski, prezes NFI Jupiter. Za inwestycję odpowiada spółka Jupiter Plaza, której Brzeski i NFI Jupiter są udziałowcami.

Swój optymizm Brzeski opiera m.in. na topniejących w kryzysowym ogniu stawkach firm budowlanych i przekonaniu, że polskie banki niebawem znów zaczną ufać klientom, widząc, że sytuacja w Polsce nijak ma się do tej w USA. - Jesteśmy na etapie wyboru generalnego wykonawcy i rozmów z bankami, które chcemy przekonać do stworzenia korzystnej oferty dla naszych klientów. To już ścisły finał przygotowań. Mam nadzieję, że zaczniemy budowę w kwietniu - mówi Brzeski.

Budowa ma potrwać dwa lata, szacowany koszt inwestycji to około 150 mln zł (w tym 27 mln wkładu spółki). Cena metra kwadratowego w Jupiter Plaza ma się zaczynać od 7 tys. zł.

Autorem projektu budynku jest katowicki architekt Wojciech Wojciechowski, współautor siedziby Narodowego Banku Polskiego w Katowicach, nagrodzonej w 2006 roku w konkursie "Architektura Roku Województwa Śląskiego".

Jupiter Plaza będzie się składał z dwóch połączonych budynków. Równolegle do ul. Sokolskiej stanie część biurowa, dostawiona do istniejącej zabudowy i odpowiadająca jej wysokością. Budynek mieszkalny został zaplanowany prostopadle do Sokolskiej, wzdłuż Rawy. To właśnie ta część jest wizytówką całej inwestycji. Apartamentowiec będzie 33-piętrową, 110-metrową wieżą. Niższe kondygnacje zostaną przeznaczone na parkingi, część mieszkalna zacznie się dopiero od 11 piętra. - Ruch uliczny i miejski hałas nie będą stanowiły problemu - mówi w dzienniku Wojciechowski.

Im wyżej, będzie bardziej luksusowo: na najwyższych piętrach, gdzie nie wolno budować już balkonów, pojawią się zimowe ogrody. Przez szklane ściany mieszkań widoczna będzie panorama miasta bądź porastające dach drzewa. Komu ten widok się znudzi, będzie mógł zasłonić przeszklenia zewnętrznymi żaluzjami z drewna. Dzięki nim powierzchnia budynku ma być w ciągłym ruchu. - Na elewacji wykorzystaliśmy szkło, które daje przestrzeń, ozdobny beton i stalową okładzinę. Materiały nowoczesne, kosztowne i ekskluzywne - dodaje Wojciechowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!