W folwarku najstarszego opactwa na Węgrzech powstanie hotel Marriott

W folwarku najstarszego opactwa na Węgrzech powstanie hotel Marriott
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W dawnym kompleksie folwarcznym należącym do najstarszego opactwa na Węgrzech w Pannonhalma, na zachodzie kraju, które odwiedził swego czasu św. Jan Paweł II, powstanie hotel Marriott.

Ufundowane w 996 r. opactwo zdecydowało o otwarciu w swym liczącym 300 lat byłym kompleksie folwarcznym hotelu przede wszystkim po to, by przyciągnąć więcej turystów, którzy teraz odwiedzają opactwo głównie od kwietnia do października - powiedział Laszlo Vieland odpowiadający w opactwie za marketing. Opactwo zamierza udostępniać hotel na konferencje i liczy na napływ gości z Austrii, Niemiec oraz Słowacji.

Inwestycja, której koszt wyniesie około 5 mld ft (16 mln euro), uzyskała wsparcie rządu węgierskiego w wysokości prawie 3 mln ft (9,4 mln euro).

Według planów prace mają się rozpocząć w marcu 2018 r., a czterogwiazdkowy hotel ma zostać otwarty na Wielkanoc 2020 r. Opactwo podpisało z Marriottem porozumienie, w myśl którego hotel będzie należał do tej sieci przez 20 lat.

W części dawnego kompleksu folwarcznego kilka lat temu otwarto Muzeum i Galerię Opactwa w Pannonhalma. Mieszczą się tam obecnie także sale wystawowe oraz cukiernia, które częściowo zostaną przeprojektowane.

Były kompleks folwarczny zostanie powiększony, by pomieścić 99 pokoi, powstanie w nim też część "wellness" bazująca na roślinach leczniczych z opactwa, sala konferencyjna, restauracja i piwiarnia. Całość ma być ogrzewana wodą ze źródeł termalnych.

Już teraz opactwo proponuje pielgrzymom i turystom m.in. zwiedzanie swojej piwnicy z winami własnej produkcji, połączone z degustacją, koncerty muzyki organowej i jazzowej czy wystawy.

"Jednym z posłannictw klasztoru jest przyjmowanie gości, ale nawet w epoce masowej turystyki zachowuje ważność idea, że cała wspólnota każdego przybysza przyjmuje z Chrystusową miłością, radością i pokorą. Tę ideę będzie odzwierciedlać także hotel" - napisano w oświadczeniu opactwa.

Opactwo w Pannonhalma zostało ufundowane przez księcia Gazę z dynastii Arpadów jeszcze przed schizmą w Kościele w XI w. W obchodach 1000-lecia jego założenia uczestniczył św. Jan Paweł II.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!