Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W branży budowlanej w tym roku nie będzie lepiej

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
16-01-2013 10:33
W branży budowlanej w tym roku nie będzie lepiej
Fot. PTWP

Miniony rok był trudny dla branży budowlanej, bieżący nie zapowiada się lepiej. Wśród badanych dominuje przekonanie, że sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie (47 proc.) lub pogorszy się (40 proc.). Zdaniem 74 proc. badanych firm z tego sektora, pensje nie będą rosły, połowa nie planuje zwiększania możliwości produkcyjnych. Takie są wnioski z 20. RaportBIG, publikowanego przez BIG InfoMonitor.

- Branża budowlana ma za sobą bardzo trudny rok, prawie wszystkie (96 proc.) badane firmy wskazują na poważne problemy wynikające z zatorów płatniczych, aż 57 proc. uważa nieterminowość za częsty problem. Są to wyraźnie najsłabsze wyniki w porównaniu do innych sektorów. W takich warunkach i z takim bagażem trudno spodziewać się po przedstawicielach branży optymistycznych zapowiedzi na 2013 rok - mówi Mariusz Hildebrand, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Z badania wynika, że niestety rok 2012 pozostawił po sobie niezapłacone rachunki. 40 proc. ankietowanych firm oczekuje na zaległe płatności, których suma przekracza 100 tysięcy złotych.

Sytuacja branży budowlanej w porównaniu do innych badanych sektorów gospodarki wypada negatywnie. Cząstkowy wskaźnik poziomu Bezpieczeństwa Prowadzenia Działalności Gospodarczej dla sektora wynosi zaledwie 0,56 pkt., podczas gdy średnia ze wszystkich badanych 8,56 pkt. Od kilku kwartałów branża budowlana charakteryzuje się bardzo niskimi odczytami.

W 2012 roku sektor ten miał bardzo złą passę. Przed Mistrzostwami Euro 2012 dyskusja dotyczyła przede wszystkim tego, czy uda się na czas przygotować kluczowe inwestycje. Po turnieju przyszedł czas rozliczenia kosztów. Skończyło się kilkoma upadłościami oraz częstymi problemami mniejszych podwykonawców z odzyskaniem zaległych płatności. Te problemy znajdują odzwierciedlenie w opinii przedsiębiorców. Aż 40 proc. z nich oczekuje na realizację przeterminowanych faktur, których wartość przekracza 100 tysięcy złotych. Blisko 40 proc. badanych firm otrzymuje na czas mniej niż połowę należnych płatności. Te wszystkie elementy składają się na ogólnie kiepską sytuację branży i tak niskie odczyty Wskaźnika BIG.

Opinie przedsiębiorców potwierdzają, że 2013 rok będzie okresem, w którym ich sytuacja finansowa pogorszy się (47 proc. opinii) lub nie ulegnie zmianie (40 proc.). Trudno dziwić się takim przewidywaniom, skoro nowych inwestycji drogowych w bieżącym roku będzie niewiele, większość to dokończenie tych, z którymi nie udało się przed Euro 2012. Paradoksalnie głównie przez kłopoty finansowe wykonawców. Drugi filar branży czyli budownictwo mieszkaniowe również jest w odwrocie. Skończył się program „Rodzina na Swoim”, popyt na nowe mieszkania wyraźnie spadł.

Większość badanych firm skupia się wobec tego na przetrwaniu najbliższego roku. Większość nie planuje podnoszenia wynagrodzeń (74 proc.). Co jednak ciekawe 28 proc. badanych planuje zwiększyć moce produkcyjne, a 55 proc. pozostawić je na niezmienionym poziomie.

- Trzeba jednak podkreślić, że branża budowlana wyciągnęła wnioski z trudności z jakimi miała do czynienia w 2012 roku. Aż 84 proc. firm sprawdza wiarygodność finansową kontrahentów, bardziej solidni pod tym względem są tylko przedstawiciele branży finansowej. W sektorze budowlanym jest to o tyle istotne, że blisko połowa badanych firm ocenia zdolność kontrahentów do terminowego regulowania zobowiązań jako niską - dodaje Mariusz Hildebrand.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP