Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W 2016 r. dwucyfrowy wzrost budownictwa drogowego

Autor: wnp.pl (TE)
04-03-2016 06:39
W 2016 r. dwucyfrowy wzrost budownictwa drogowego
Fot. PTWP

W 2016 r., dzięki imponującej liczbie inwestycji drogowych zakontraktowanych przez GDDKiA w latach 2014-2015, oczekiwana jest dwucyfrowa dynamika rynku budownictwa drogowego. Będzie to jednak dopiero wstęp do intensywnej rozbudowy sieci dróg krajowych w latach 2017-2018.

Takie wnioski przynosi raport „Sektor budowlany w Polsce 2016 - Analiza regionalna. Prognozy rozwoju na lata 2016-2021”, który został przygotowany przez firmę badawczą PMR.
Jak wskazano w komentarzu do raportu, w najbliższych latach największa kumulacja inwestycji drogowych wystąpi w woj. mazowieckim, głównie dzięki rozrastającej się sieci drogowej wokół Warszawy, w której spotkać się mają takie ciągi drogowe jak A2, S2, S7, S8, S17.

Według stanu na marzec 2016 r. w regionie zakontraktowane było ok. 190 km dróg szybkiego ruchu, z czego większość jednak nie doczekała się jeszcze rozpoczęcia fizycznej budowy.

Drugim pod względem aktualnej długości zakontraktowanych dróg jest woj. dolnośląskie (165 km), głównie dzięki trasie S3 (117 km) oraz S5 (48 km).

Trzecim pod tym względem regionem jest woj. zachodniopomorskie, głównie dzięki trasie S6 (117 km) oraz obwodnicom Szczecinka (S11) i Wałcza (S10). Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazło się woj. kujawsko-pomorskie, które wynik ten zawdzięcza w całości trasie S5.

Natomiast pod względem akcji przetargowej najbardziej aktywne są obecnie woj. pomorskie (blisko 150 km, głównie dzięki biegnącej przez cały region trasie S6), mazowieckie (południowa obwodnica Warszawy oraz trasy dojazdowe do stolicy - S7, S8 oraz S17), oraz zachodniopomorskie (trasy S3 oraz S6).

Te trzy regiony odpowiadają obecnie za ponad połowę długości tras będących na etapie przetargowym. Inne województwa ze znaczącą długością tras w przetargach to lubelskie, małopolskie i wielkopolskie.

- Analizując wciąż mocno poszatkowaną sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce widać, że bardzo duże potrzeby inwestycyjne występują także w regionach słabiej rozwiniętych - wskazano w opracowaniu.

Dodano, że w perspektywie długoterminowej bardzo dobre perspektywy dla budownictwa drogowego występują we wschodniej części kraju (Podlasie, Lubelszczyzna i Podkarpacie).

Trasy w tych województwach odpowiadają za blisko połowę długości wszystkich planowanych w długim terminie dróg szybkiego ruchu.

- Jednak pełne sfinansowanie dróg w tych regionach nie będzie możliwe w bieżącej perspektywie unijnej, a termin ich realizacji jest bardzo odległy - podkreślono.

- W chwili obecnej największe szanse na realizację na Wschodzie kraju ma trasa S19 na odcinku Lublin - Rzeszów, dla której w 2015 r. ogłoszono przetargi w trybie „zaprojektuj i zbuduj” - dodano.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP