Velux stawia na energooszczędne technologie

Velux stawia na energooszczędne technologie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Velux będzie inwestować w energooszczędne technologie. Wyda na nie łącznie ok. 54 mln euro. Z powodu kryzysu nie zamierza rozwijać produkcji

Strategia duńskiej grupy Velux - lidera światowego rynku okien do poddaszy, wartego ok. 2,5 mld euro rocznie - zakłada obniżenie emisji dwutlenku węgla. Do 2012 r. chce ją ograniczyć o 20 proc. w stosunku do 2007 r., a do 2020 r. - o 50 proc. - wylicza "Rzeczpospolita".

W 2007 r. firma ta wyemitowała w sumie 100 tys. ton dwutlenku węgla. W 95 proc. wytworzyła go podczas produkcji. Pozostałe 5 proc. to efekt działań spółek handlowych grupy i administracji.

W swojej strategii Velux zakłada m.in. ogrzewanie fabryk piecami na wióry, które powstają przy produkcji okien. Piec, którego instalacja kosztuje ok. 20 - 25 mln koron duńskich (12 - 15 mln zł) pozwoli ograniczyć emisję CO2 od 5 tys. do 6 tys. ton rocznie. Firma zamierza także unowocześnić kontrolę oświetlenia i wentylacji w zakładach - czytamy w dzienniku.

Program ekologiczny duńskiego koncernu obejmie również Polskę. - Jest jednak zbyt wcześnie, aby podać, ile wydamy na redukcję CO2 na tym rynku - mówi "Rz" Jorgen Tang-Jensen, dyrektor generalny grupy Velux. W Velux Polska, który ma zakłady produkcyjne w Gnieźnie i Namysłowie, usłyszeliśmy, że obecnie trwa opracowanie harmonogramu wdrażania strategii.

W najbliższych miesiącach Duńczycy zamierzają skupić się wyłącznie na wdrażaniu energooszczędnych technologii i poszerzaniu oferty produktów. Ze względu na kryzys gospodarczy nie planują natomiast rozwijania swoich fabryk (mają je w dziesięciu krajach).

W kilku z nich koncern zdecydował się już nawet na częściowe ograniczenie produkcji. - Redukcje objęły Danię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, gdzie skutki spowolnienia gospodarczego są najbardziej widoczne - mówi w "Rz" Jorgen Tang-Jensen.

Ograniczenia nie obejmą na razie Polski, gdzie firma zatrudnia 1,3 tys. osób. - Nie jest to jeszcze konieczne - wyjaśnia prezes Veluksa.

VKR Holding, do którego należy Velux, nie podsumował jeszcze ubiegłorocznych wyników finansowych. W 2007 r. przychody koncernu przekroczyły 2,3 mld euro. Były o prawie 12 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z 250 mln do niemal 189 mln euro spadł wówczas zysk netto VKR.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!