Ustawa umożliwiająca budowę "schetynówek" może być niezgodna z konstytucją

Ustawa umożliwiająca budowę "schetynówek" może być niezgodna z konstytucją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która ma ułatwić budowę dróg lokalnych tzw. schetynówek, może być niezgodna z konstytucją - wynika z opinii Biura Legislacyjnego Senatu.

Ustawa, którą w ubiegłym tygodniu uchwalił Senat, czeka na podpis prezydenta. Jej projekt przygotowali posłowie PO.

Z opinii senackiego biura legislacyjnego wynika, że niektóre przepisy mogą być niezgodne z konstytucją. Senat nie wziął jednak zastrzeżeń biura pod uwagę.

Senator Tomasz Misiak z PO, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, powiedział we wtorek PAP, że opinia prawników senackich jest sprzeczna z wcześniejszą opinią sejmowego biura legislacyjnego, które zarzutów niekonstytucyjności nie sformułowało.

Według Misiaka, brak kwot na realizacje inwestycji w ustawie nie jest uchybieniem, gdyż zapisano je w ustawie budżetowej. Jego zdaniem, ustawa nie zmienia także zakresu obowiązków ministra infrastruktury, jak ma wynikać z opinii.

"Jeżeli prezydent skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, to będzie to działanie na szkodę samorządów terytorialnych" - ocenił Misiak.

Senator Władysław Ortyl z PiS, członek Komisji Samorządu Terytorialnego, podziela zdanie, że rozwiązania uchwalone przez Senat są niezgodne z konstytucją.

"Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której dwa ministerstwa zajmują się tymi samymi sprawami. Jeżeli chodzi o klarowność i podział kompetencji, to ustawa wprowadza bałagan" - powiedział PAP senator. Według niego, trzeba pomóc samorządom, ale w tym przypadku należy mówić o "przemycie pieniędzy dla samorządów".

Senator nazwał "kuriozalnymi" zasady podziału pieniędzy, które - według niego - miałby być dzielone m.in. po równo na wszystkie województwa. "Przecież wiadomo, że stan infrastruktury w różnych województwach jest inny" - powiedział Ortyl. Dodał, że PiS złożył poprawki do ustawy, ale nie zostały one uwzględnione.

Ustawa ma ułatwić realizację przygotowanego z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych i administracji Programu Wieloletniego "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011". Na realizację programu samorządy mają przeznaczyć 3 mld zł, drugie tyle - rząd.

Zgodnie z ustawą, jednostki samorządu terytorialnego będą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na budowę czy remonty dróg lokalnych. Podziału środków ma dokonywać minister spraw wewnętrznych i administracji. Warunki i tryb udzielania dotacji ma określić rozporządzenie rady ministrów.

Senackie biuro legislacyjne poddało w swej opinii wątpliwość, czy ustawą nie powinny być objęte również drogi wojewódzkie, których budowa, przebudowa i remont należą do samorządu województwa. Poza tym, zdaniem biura, sprawy funkcjonowania oraz rozwoju infrastruktury drogowej leżą w gestii ministra infrastruktury. Ustawa, przekazując kompetencje do podziału środków MSWiA, może naruszać ustawę o działach administracji rządowej.

Według prawników, regulacja nie wskazuje kryteriów, w oparciu o które dokonywany będzie podział środków na inwestycje drogowe, co pozostawi ministrowi dużą dowolność w podejmowaniu tych decyzji. Zdaniem biura rozwiązanie takie może być niezgodne z konstytucją.

Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział we wtorek dziennikarzom, że "to nie MSWiA buduje drogi".

"Drogi budują samorządy. W swym działaniu nadzorowane są przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, dlatego też będziemy toczyć spór, jeżeli będzie trzeba także przed Trybunałem Konstytucyjnym" - zapowiedział minister.

Według niego, powodzenie programu przekonuje, że samorządy czekały na taką możliwość, aby za środki przekazywane z budżetu mogły realizować zadania poprawiające jakość dróg lokalnych.

"Samorządy będą po naszej stronie" - uważa minister. Dodał, że nie zna ekspertyz senackich, ale powiedział, że się z nimi zapozna i będzie polemizował z wnioskami z nich płynącymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa umożliwiająca budowę "schetynówek" może być niezgodna z konstytucją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!