PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ustawa dla podwykonawców. A co z dostawcami?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
11-06-2012 08:27
Ustawa dla podwykonawców. A co z dostawcami?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Lepsza ochrona prawna - poza podwykonawcami - jest potrzebna także innym uczestnikom procesu budowlanego i to nie tylko w przypadku jednego inwestora, jakim jest GDDKiA - zwrócił uwagę w rozmowie z portalem wnp.pl Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw, komentując projekt ustawy dotyczącej podwykonawców.

Projekt ustawy zakłada przede wszystkim dodatkowe gwarancje w wysokości 3 proc. kontraktu, z których GDDKiA wypłacałaby podwykonawcom ewentualne zaległości ze strony generalnych wykonawców. Generalni wykonawcy mieliby także obowiązek zgłaszania wszystkich podwykonawców do inwestora oraz przedstawiania zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami.
Czytaj więcej:
Nowak: pieniądze dla podwykonawców do 2 miesięcy

Rząd przyjął ustawę dot. płatności dla podwykonawców

- Jesteśmy zainteresowani rozszerzeniem propozycji zmian w prawie o dostawców podstawowych materiałów budowlanych, bo znajdujemy się w podobnej sytuacji jak podwykonawcy robót budowlanych - wskazał Kabziński.

Obecnie przepisy Prawa cywilnego określają pewne zabezpieczenia, z których mogą skorzystać podwykonawcy. Jednak nie wszyscy podwykonawcy chronieni są w jednakowy sposób.

Trzeba odróżnić podwykonawców wykonujących roboty budowlane od innych podwykonawców uczestniczących w realizacji inwestycji, ale nie wykonujących robót budowlanych, np. dostawców sprzętu, materiałów budowlanych, firmy projektowe.

Ta druga grupa może skorzystać ze standardowych zabezpieczeń. Mogą to być na przykład kary umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań niepieniężnych, odsetki za opóźnienie w płatnościach, gwarancja bankowa lub weksel.

Szersze możliwości mają podwykonawcy wykonujący roboty budowlane. Ta grupa podwykonawców może skorzystać zarówno ze standardowych zabezpieczeń, jak też ze szczególnych, do których należą przede wszystkim gwarancja zapłaty za roboty budowlane oraz instytucja solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy.

Gwarancji zapłaty mogą żądać wykonawcy od inwestora oraz podwykonawcy od wykonawcy. „Podwykonawcy podwykonawców” nie mają już takiego prawa. Właśnie brak ochrony dla wszystkich uczestników inwestycji budowlanej jest często wskazywany jako największe uchybienie w przepisach chroniących interesy firm budowlanych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


46 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP