PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Upadły Energomontaż-Południe ukarany przez KNF

Autor: wnp.pl (TE)
10-06-2014 20:09
Upadły Energomontaż-Południe ukarany przez KNF
fot. mat. prasowe

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na znajdujący się w upadłości likwidacyjnej Energomontaż-Południe karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł w związku z niewykonaniem oraz nienależytym wykonaniem obowiązków informacyjnych w okresie poprzedzającym złożenie przez katowicką spółkę wniosku o upadłość.

KNF o nałożeniu kary na Energomontaż poinformowała we wtorek w obszernym komunikacie po 216. posiedzeniu Komisji.
Na pierwszej pozycji wskazano nieprzekazanie przez Energomontaż informacji o zaistnieniu przesłanek do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, o czym zarząd spółki zakomunikował radzie nadzorczej na posiedzeniu 2 sierpnia 2012 r.

Jak podkreśliła KNF, informacja ta dotyczyła bezpośrednio Energomontażu - mogła bowiem w sposób istotny wpłynąć na sytuację i przyszłość spółki - oraz spełniała warunek precyzyjności wskazując na okoliczności, które wystąpiły, tj. zaistnienie przesłanek do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

- Przyjąć również należy, że dostrzeżone przez spółkę przesłanki obligujące ją do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości zaistniały obiektywnie - podał KNF.

- Komisja uznała, że świadomość zarządu istnienia obiektywnych przesłanek upadłości miała miejsce najpóźniej w dniu 2 sierpnia 2012 r., a w dniu 10 sierpnia 2012 r. spółka formalnie (uchwałą zarządu oraz złożeniem wniosku w sądzie) wyraziła podjęcie decyzji o złożeniu stosownego wniosku - dodała.

Kara nałożona na Energomontaż przez KNF wynika również z braku opublikowania informacji poufnej oraz trzykrotnego naruszenia przepisów poprzez nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych związanych z informacjami okresowymi (w związku z wypełnianiem wymogów Międzynarodowych Standardów Rachunkowości), a także naruszenia rozporządzenia o informacjach bieżących i okresowych.

W ocenie KNF wpłynęło to negatywnie na czytelność obrazu sytuacji spółki prezentowanego w raportach okresowych za rok 2011 lub za pierwsze półrocze roku obrotowego 2012.

- Jedynie dostęp do rzetelnej, kompletnej, zawierającej dane zarówno korzystne, jak i niekorzystne dla spółki, sporządzonej zgodnie z prawem (w tym z obowiązującymi zasadami rachunkowości) informacji na temat sytuacji finansowej i efektywności finansowej emitenta umożliwia uczestnikom rynku kapitałowego podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych - podkreśliła KNF.

Wcześniej, w marcu 2014 r., KNF jednogłośnie nałożyła na Rafako karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł za niewykonanie obowiązków informacyjnych związanych z zakupem Energomontażu-Południe od PBG.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 061 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP