PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Upada mniej firm budowlanych, ale ryzyko wciąż wysokie

Autor: wnp.pl (TE)
12-03-2015 08:55
Upada mniej firm budowlanych, ale ryzyko wciąż wysokie

W branży budowlanej bankrutują przede wszystkim firmy wykonawcze oraz mniejsi deweloperzy. Dotyczy to głównie firm o średniej skali działalności. Nieco lepiej jest w budownictwie komercyjnym oraz mieszkaniowym, gdzie stopniowo rośnie popyt na usługi budowlane.

Fot. Fotolia

W 2014 r. zanotowano 168 upadłości wśród firm budowlanych, czyli o 21 proc. mniej niż rok wcześniej. Budownictwo ma przed sobą dobre perspektywy na kolejne lata, ale sytuacja w branży wciąż nie należy do najlepszych.

Jak ocenił Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface, statystyki dotyczące niewypłacalności przedsiębiorstw budowlanych dowodzą, że udało się zrobić istotny krok naprzód.
- Branża, która w latach 2010-2012 charakteryzowała się wysokim poziomem upadłości przedsiębiorstw, przeobraziła się w sektor wykazujący największą poprawę pod względem liczby przypadków niewypłacalności - wskazał Siwa.

- Na razie oznaki ożywienia widać w budownictwie mieszkaniowym, stanowiącym jednak niewielką część całego sektora budowlanego. Napływ środków z nowego budżetu unijnego pomaga zmniejszyć ryzyko związane z branżą budowlaną - dodał.

W branży budowlanej bankrutują przede wszystkim firmy wykonawcze oraz mniejsi deweloperzy. Dotyczy to głównie firm o średniej skali działalności.

- Firmy większe - zarówno wykonawcze jak i deweloperskie - radzą sobie lepiej. Widoczne jest ożywienie i poprawa sytuacji finansowej deweloperów. Zaczęła rosnąć liczba sprzedanych mieszkań, więcej jest pozwoleń na budowę, perspektywy są zatem dość obiecujące - stwierdził Siwa.

Dodał, że na fali poprawy sytuacji rynku budowlanego korzystać będą producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych, których marże wzrosną dzięki wyższemu popytowi.

W ocenie dyrektora, należy oczekiwać stopniowego wychodzenia z deflacji cen produkcji budowlano-montażowej, zapoczątkowanej w połowie 2012 r. Branża budowlana czeka na realizację inwestycji infrastrukturalnych z perspektywy unijnej 2014-2020.

- Wpływ środków z tego tytułu praktycznie nie ma jeszcze żadnego wpływu na sytuację firm z sektora. Obecnie wiele inwestycji jest w fazie przetargów czy projektowania, natomiast rzeczywiście realizowanych projektów jest niewiele - podkreślił Siwa.

- Pracy jest mało, koszty stałe - mimo, że już ograniczone po latach 2012-2013 - trzeba pokrywać, a więc presja na zdobywanie nowych zleceń, a tym samym obniżanie cen, jest bardzo duża. Nadal zauważamy problemy płynnościowe firm budowlanych, szczególnie specjalizujących się w budownictwie infrastrukturalnym - zaznaczy.

Nieco lepiej jest w budownictwie komercyjnym oraz mieszkaniowym, gdzie stopniowo rośnie popyt na usługi budowlane.

- Deweloperzy mają się znacznie lepiej niż jeszcze rok czy dwa temu, jednak dotyczy to głównie firm większych. Małe i średnie podmioty wciąż mają problemy z uzyskiwaniem zleceń i realizowaniem nowych inwestycji - wskazał Siwa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP