Unia stawia ambitne cele efektywności energetycznej

Unia stawia ambitne cele efektywności energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministrowie ds. energii krajów UE zgodzili się w poniedziałek w Luksemburgu na podniesienie celu efektywności energetycznej dla całej UE do 30 proc. na 2030 r. Aby propozycje KE weszły w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie ministrowie ds. energii krajów UE opowiedzieli się w poniedziałek za nowymi przepisami o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków w UE.

W ubiegłym roku Komisja Europejska zaproponowała podniesienie celu efektywności energetycznej na 2030 r. do 30 proc. Oznaczać to będzie większy niż planowano wysiłek państw członkowskich, by ograniczyć zużycie energii. W poniedziałek to stanowisko poparli unijni ministrowie ds. energii.

Z wyliczeń zaprezentowanych przez Komisję Europejską wynika, że zaproponowane przez nią działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej mogą powiększyć unijne PKB o 1 proc. do 2030 r. Według KE 30-procentowy cel efektywności energetycznej, w porównaniu z 27-procentowym, oznacza zmniejszenie importu ropy i gazu o 12 procent w 2030 r.

Nowelizacja dyrektywy o efektywności energetycznej jest część pakietu klimatyczno-energetycznego (tzw. pakietu zimowego). Dzięki niemu UE chce wywiązać się ze zobowiązań paryskiej umowy klimatycznej oraz własnych celów polityki klimatycznej.

Wiążący na poziomie całej UE cel, który znalazł się w propozycji KE, jest wyższy niż ustalony na szczycie klimatycznym w 2014 r. Wówczas przywódcy państw i rządów zgodzili się, by cel efektywności ustalić na poziomie co najmniej 27 proc.

Jednocześnie ministrowie ds. energii krajów UE opowiedzieli się w poniedziałek za nowymi przepisami o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków w UE. Pozwala to na rozpoczęcie w drugim półroczu negocjacji z Parlamentem Europejskim dotyczących proponowanych przepisów.

Zgoda krajów na większą efektywność energetyczną budynków

Ogrzewanie zimą i chłodzenie latem budynków odpowiada za ok. 40 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w UE.

Dlatego Komisja Europejska w ubiegłym roku zaproponowała nowelizację dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, by wesprzeć ich renowacje. W przepisach zawarto zachęty, które mają się przyczynić do lepszej izolacji budynków, a tym samym mniejszego zużycia energii do ich ogrzewania czy chłodzenia. Eksperci wskazują, że już 5-centymetrowa izolacja (np. ze styropianu) znacznie poprawia charakterystykę energetyczną budynku, przyczyniając się do niższych rachunków.

KE wskazuje, że dwie trzecie istniejących w państwach UE budynków powstało, zanim wprowadzono jakiekolwiek standardy dotyczące zużycia energii. Szacuje się, że rocznie przeprowadza się renowacje 1 proc. z nich.

Nowe przepisy mają służyć wsparciu dofinansowania inwestycji w efektywność energetyczną budynków. KE chce też większego wykorzystania rozwiązań informatycznych i zaawansowanych technologii, mi.in. automatyzacji w budynkach, by zmniejszać zużycie energii.

Istotna część nowelizacji dotyczy elektromobilności - zakłada m.in., że na każde 10 miejsc dla samochodów na parkingu w budynkach niemieszkalnych będzie musiał przypadać jedna stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

"Cieszymy się z tego porozumienia, które jest niezbędne, aby osiągnąć nasz europejski cel w zakresie efektywności energetycznej i sprawić, że rachunki za prąd obywateli i przedsiębiorstw będą niższe. To porozumienie jest ważne dla dalszego promowanie elektromobilności w budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych" - powiedział w poniedziałek Joe Mizzi, minister ds. energii i gospodarki wodnej Malty, która przewodzi w tym półroczu pracom Rady UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich.

Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków jest część pakietu klimatyczno-energetycznego (tzw. pakietu zimowego). Dzięki niemu UE chce wywiązać się z zobowiązań paryskiej umowy klimatycznej oraz własnych celów polityki klimatycznej.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia stawia ambitne cele efektywności energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!