Umowa na pierwszy fragment DTŚ w Gliwicach

Umowa na pierwszy fragment DTŚ w Gliwicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowę na wykonanie pierwszego fragmentu Drogowej Trasy Średnicowej podpisali w środę w Gliwicach przedstawiciele koordynującej inwestycję spółki DTŚ SA oraz firmy Skanska, która zbuduje trasę.

Trzypasmowa Drogowa Trasa Średnicowa to kluczowa arteria w aglomeracji katowickiej. Nosi oznaczenie drogi wojewódzkiej nr 902. Istnieje ok. 20 km odcinek trasy - od węzła z drogą S86 w Katowicach do centrum Zabrza. Budowę ok. 3 km drogi z centrum Zabrza do granicy z Gliwicami rozpoczęto z końcem czerwca. Cała gliwicka część "średnicówki" będzie mierzyła ok. 8,3 km.

Około 2,8 km z tej długości zbuduje - na podstawie podpisanej w czwartek umowy - firma Skanska, która w przetargu zaoferowała 244,6 mln zł brutto. Umowa obejmuje, tzw. odcinek G1 od granicy Zabrza do gliwickiej ulicy Kujawskiej, na którym znajdzie się m.in. węzeł "średnicówki" z autostradą A1.

Jak mówił w środę prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, to długo oczekiwana inwestycja. "Dzisiaj spełniają się oczekiwania większości mieszkańców. () Trasa odciąży pozostałe ulice. Umożliwi gliwiczanom wygodny i szybki dojazd do Katowic i innych śląskich miast, a kierowcom spoza Gliwic - łatwe dotarcie do centrum" - podkreślił Frankiewicz.

Na pierwszym gliwickim odcinku DTŚ przewidziano m.in. pięć obiektów inżynierskich: wiadukty nad ulicami Kujawską, Błonie, Wschodnią i torami kolejowymi oraz most nad autostradą A1 i rzeką Kłodnicą.

Dla ochrony środowiska zaprojektowano m.in. 19 zastępczych zbiorników wodnych dla płazów (o pow. 750-1000 m kw.), dwa przejścia dla małych zwierząt, systemy zabezpieczeń szlaków migracji płazów wraz z przejściami dla tych zwierząt, ekrany akustyczne (łącznie prawie 2,7 km), pasy zieleni izolacyjnej oraz urządzenia odwadniania i oczyszczania wód opadowych z jezdni.

Odcinek "średnicówki" od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej powinien zostać otwarty w trzecim kwartale 2014 r. Spółka DTŚ SA ma już pozwolenia na budowę ostatniego odcinka - G2, który będzie liczył ok. 5,6 km. Prowadząc m.in. 500-metrowym tunelem przez śródmieście Gliwic ta część trasy sięgnie od ul. Kujawskiej do skrzyżowania z DK-88 w rejonie ul. Portowej. Zaplanowano ją jako czteropasmową ulicę (po dwa pasy w każdą stronę) z bezkolizyjnymi wjazdami i zjazdami.

Postępowanie przetargowe na budowę G2 ma rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku. Jeżeli udałoby się je zakończyć jeszcze w br., przy równoległym prowadzeniu prac na wszystkich odcinkach, trasa w Zabrzu i Gliwicach mogłaby być gotowa częściowo w 2014 r., a w całości - w pierwszej połowie 2015 r.

Wszystkie zabrzańskie i gliwickie odcinki DTŚ są finansowane przede wszystkim z zaciągniętego przez budżet państwa kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (160 mln euro). 75 mln euro ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Pozostałe źródła to rezerwa subwencji ogólnej i budżety samorządów. W przypadku Z3 i Z4 z kasy Zabrza pochodzi ok. 3,7 mln zł; do gliwickiego odcinka G1 władze miasta dołożą ok. 7 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa na pierwszy fragment DTŚ w Gliwicach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!