Ulewy uszkodziły w Krakowie kopce Kościuszki i Piłsudskiego

Ulewy uszkodziły w Krakowie kopce Kościuszki i Piłsudskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ulewne deszcze spowodowały uszkodzenia Kopca Kościuszki i Kopca Piłsudskiego w Krakowie. Oba będą wymagały remontów.

Na Kopcu Piłsudskiego obsunął się fragment południowo-wschodniego zbocza. Jak powiedział PAP dyrektor Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie Józef Skotnicki, osuwisko ma ok. 150 m kw. powierzchni.

We wtorek zniszczenia ma oceniać komisja z udziałem m.in. Miejskiego Konserwatora Zabytków. "Na Kopcu zostaną wykonane odwierty geologiczne, by ustalić, do jakiej głębokości zbocza przesiąkła woda. W oparciu o te dane zostanie sporządzony projekt naprawy" - powiedział PAP Skotnicki. Dodał, że trudno na razie ocenić, jakie będą jej koszty. Wstępnie są one szacowane na kilkaset tysięcy złotych. W sfinansowaniu projektu ma pomóc miasto, a dotację na naprawę Kopca obiecał przekazać w 2011 r. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Na Kopcu Kościuszki popękały wybrukowane ścieżki i nastąpiły odspojenia gruntu od krawędzi ścieżek. By ochronić zabytek przed penetracją wody w głąb jego konstrukcji, uszkodzone miejsca zostały przykryte folią.

"Szkody są dotkliwe i wymagają szybkiej interwencji, bo każdy deszcz może spowodować osuwiska" - powiedział PAP prezes Komitetu Kopca Kościuszki Mieczysław Rokosz.

Podobnie jak w przypadku Kopca Piłsudskiego, na razie nie wiadomo, jaki będzie zakres i koszt naprawy zniszczeń. "Na pewno trzeba będzie przełożyć kilkadziesiąt metrów ścieżek" - powiedział PAP Rokosz.

Dodał, że poza wpływami z biletów wstępu na Kopiec Kościuszki, komitet sprawujący opiekę nad zabytkiem nie ma innych funduszy. "Liczymy, że na naprawę zniszczeń uda się zdobyć pieniądze ze środków przeznaczonych na usuwanie skutków powodzi" - powiedział Rokosz.

Kopiec Kościuszki jest dostępny dla zwiedzających, chociaż fragment trasy trzeba pokonać przechodząc po folii. Kopiec Piłsudskiego jest zamknięty.

Usypany w latach 1934-1937 kopiec Józefa Piłsudskiego, zwany także "Mogiłą Mogił", to największy kopiec w Polsce. Według ostatnich pomiarów ma on blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy. Złożono w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989.

Po katastrofalnych ulewach w 1996 i 1997 roku osunęło się 65 proc. zboczy Kopca Piłsudskiego. Remont trwał pięć lat i kosztował 6,8 mln zł. By ustabilizować ziemię, na powierzchni położono geoweb - siatkę z tworzyw sztucznych, opatentowaną przez armię USA i z powodzeniem stosowaną przez Amerykanów podczas wojny w Zatoce Perskiej - oraz humus, na który wysiewana była trawa. Zastosowano także specjalne, sześciometrowe kotwy wiążące grunt, zalecone przez specjalistów z krakowskiej AGH.

Kopiec Kościuszki usypano w latach 20. XIX w. dla uczczenia przywódcy Insurekcji. Jest jednym z symboli Krakowa. Można z niego podziwiać panoramę miasta. On także po ulewach w 1997 r. wymagał remontu. Na nowo, choć z tej samej ziemi, z której był usypany wykonano wówczas jego stożek. Konstrukcję budowli wzmocniono. Kopiec wyposażono w instalację odwadniającą oraz iluminację. Do 2002 r. na prace remontowe wydano 14,7 mln zł m.in. ze środków na usuwanie skutków powodzi, funduszu SKOZ, budżetu miasta i publicznej zbiórki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ulewy uszkodziły w Krakowie kopce Kościuszki i Piłsudskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!