UE dołoży ponad 250 mln euro do projektów gospodarki wodno-ściekowej w Polsce

UE dołoży ponad 250 mln euro do projektów gospodarki wodno-ściekowej w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE zaaprobowała w poniedziałek trzy inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej: w Czechowicach-Dziedzicach, w Żywcu i w Gorzowie Wielkopolskim. Wartość projektów wynosi 406,2 mln euro, a dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności wyniesie 253,7 mln euro.

Zdaniem Komisji Europejskiej, projekty te znacznie poprawią stan środowiska, bo zredukują zanieczyszczenie gleby i wód powierzchniowych oraz zapewnią 200 tysiącom osób "nowoczesną infrastrukturę zbiorowego odprowadzania ścieków i dostaw wody".

"Te trzy projekty środowiskowe są dobrym przykładem tego, w jaki sposób fundusze strukturalne poprawiają codzienne życie obywateli zapewniając jednocześnie dostosowanie się Polski do europejskich standardów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Poprawią one też atrakcyjność tych trzech polskich miast i uczynią je lepszym miejscem do życia" - skomentował komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.

Pierwszy projekt w Czechowicach-Dziedzicach zwiększy dostęp do zbiorowego systemu zbierania ścieków dla 11,5 tys. mieszkańców. W ramach projektu zmodernizowana też zostanie infrastruktura sanitarna i poprawiona dystrybucja wody. Dofinansowanie tej inwestycji z Funduszu Spójności ma wynieść 30,2 mln euro, przy blisko 60 mln euro wszystkich kosztów. Projekt ma być wdrożony w czerwcu 2014 r.

Projekt w Żywcu znajduje się już w drugiej fazie realizacji i obejmuje m.in. budowę i modernizację sieci kanalizacyjnej oraz sieci wodociągowej w 11 gminach. Z nowej sieci kanalizacyjnej skorzysta aż 80 tys. osób, a z sieci wodociągowej - 11.5 tys. osób. Finansowanie unijne tej inwestycji to 181,5 mln euro, a jej koszt ogólny to 278,1 mln euro. Obecna faza projektu ma być zakończona w lipcu 2014 r.

Trzeci projekt to modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i kanalizacji dla sześciu gmin w Gorzowie Wielkopolskim. Z lepszego oczyszczania i dystrybucji wody pitnej ma skorzystać 125 tys. mieszkańców. Inwestycja obejmuje budowę oczyszczalni ścieków i modernizację wodociągu. Systemem kanalizacji zostanie dodatkowo objętych 14 tys. osób, tysiąc dodatkowych osób skorzysta z systemu zaopatrzenia w wodę. Z Funduszu Spójności na ten projekt trafi 42 mln euro, przy kosztach ogólnych rzędu 68,2 mln euro. Ten projekt ma być wdrożony w czerwcu 2015 r.

Wszystkie projekty realizowane są w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Przewiduje on łączne finansowanie projektów (unijne i krajowe) na lata 2007-2013 w wysokości 37,7 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!