XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tychy chcą wspierać budujących własne domy

Tychy chcą wspierać budujących własne domy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorząd Tychów przygotował program wsparcia dla osób, które chcą nabyć w mieście działkę i wybudować dom. Zamiast kupować kosztowną działkę, będą mogli nabyć prawo jej wieczystego użytkowania. Dzięki temu cały proces ma być tańszy i dostępny również dla mniej zamożnych rodzin.

Uchwała w tej sprawie będzie dyskutowana przez tyskich radnych 28 stycznia. Jeżeli Rada Miasta zaakceptuje program, wejdzie on w życie w tym roku. Na razie samorząd chciałby udostępnić w tym systemie kilkadziesiąt działek i przygotowuje kolejne. Wszystko po to, by wysokie koszty nie zniechęcały mieszkańców do budowy domów w Tychach. Dziś często tyszanie szukają lokalizacji pod budowę w okolicznych miejscowościach ze względu na wysokie koszty gruntów w mieście.

Grunty w Tychach należą do najdroższych w regionie - cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Na atrakcyjną działkę budowlaną trzeba przeznaczyć ok. 200-300 tys. zł. Dlatego wiele osób zainteresowanych budową domu jednorodzinnego kupuje grunty w okolicy, gdzie jest znacznie taniej; stamtąd dojeżdżają do pracy, szkoły, sklepów.

"Chcemy, by takie osoby mieszkały w Tychach, miały szanse w miarę tanio pozyskać grunt, a środki pieniężne mogły wykorzystać na budowę domu" - wyjaśnia cele programu wiceprezydent Tychów ds. gospodarki przestrzennej Igor Śmietański.

Program pozwoli na nabycie prawa wieczystego użytkowania działki, zamiast jej kupna. Dzięki czemu koszt gruntu może być niższy o kilkadziesiąt procent. Ma to być forma sprzedaży nieruchomości na raty, a nabycie prawa użytkowania wieczystego nastąpi w drodze przetargu.

"Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego, będzie ceną wywoławczą. Osoba, która wygra przetarg, uiści opłatę w wysokości 15 proc. wartości nieruchomości i będzie już posiadała tytuł prawny, by np. wystąpić do banku o kredyt hipoteczny na budowę domu" - powiedział Śmietański.

Przez kolejnych pięć lat nabywca prawa użytkowania wieczystego będzie wpłacał 1 proc. wartości nieruchomości rocznie. Po tym czasie na pozostałą kwotę uzyska 75-procentową bonifikatę, jeżeli spełni warunki. Podstawowy jest taki, aby w ciągu pięciu lat wybudować na nabytej działce dom, oddać go do użytku i zameldować się w nim.

"Ten warunek ma zagwarantować, że nieruchomość rzeczywiście zostanie przeznaczona przez nabywcę pod budowę domu, a nie stanie się +kapitałem rezerwowym+ dewelopera" - zaznaczył wiceprezydent.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tychy chcą wspierać budujących własne domy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!