Tusk: zbiorniki retencyjne - gwarancją bezpieczeństwa

Tusk: zbiorniki retencyjne - gwarancją bezpieczeństwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk uważa, że powstawanie małych i średnich zbiorników retencyjnych w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa na przyszłość. Jak mówi, budowa takich zbiorników to dowód na dobre wykorzystanie środków europejskich, środowiskowych, gminnych i rządowych.

Tusk zwiedził w piątek rano zbiornik retencyjny w gminie Sabnie na Mazowszu, który zostanie oddany do użytku w sobotę; zbiornik będzie chronił przed powodzią obszar ok. 65 km kw., zamieszkany przez 61 tys. osób.

"Przyjechałem tutaj po to, aby pokazać, że portfel inwestycji w Polsce jest bardzo zróżnicowany, kilka dni temu otwieraliśmy most w Kwidzynie, byłem na otwarciu nowoczesnej kopalni ropy i gazu w woj. lubuskim, kilkadziesiąt godzin temu otworzyliśmy część obwodnicy południowej Warszawy. To są: i nowe fabryki, i drogi, i mosty, ale nie zapomnieliśmy o tym, co ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa, ale także dla gospodarki, dla gmin zagrożonych wodą" - powiedział Tusk.

Jak poinformował, obecnie w Polsce jest budowanych około 20 zbiorników retencyjnych, takich jak ten w gminie Sabnie, m.in. w Jarocinie, Kluczborku, Radomsku. "To jest gwarancja bezpieczeństwa na przyszłość" - podkreślił szef rządu.

"Wiemy już dobrze, że nie tylko wielkie zbiorniki będą dawały szansę bezpiecznego przejścia przez zagrożenie powodziowe, ale przede wszystkim dziesiątki takich małych i średnich zbiorników (...) musimy teraz odbudowywać małą i średnią retencję" - podkreślił szef rządu.

"Cieszę się, że w wielu miejscach w Polsce, takich jak tutaj w gminie Sabnie, dobrze współpracują ze sobą środki europejskie, środowiskowe, gminne i, jak trzeba, także rządowe. Kilkaset metrów stąd za środki, jakie przyznaliśmy z budżetu centralnego po powodzi, odbudowaliśmy zniszczony wówczas most. Ta inwestycja to również istotna część bezpieczeństwa dla tej gminy" - mówił premier. Jak zapewniał, "na serio przejęliśmy się w Polsce tymi doświadczeniami popowodziowymi".

Jak ocenił, takie zbiorniki mają też znaczenie gospodarcze. "W przyszłości (w gminie Sabnie) będzie produkcja prądu, nieduża, ale jednak" - zauważył.

Zdaniem Tuska mieszkańcy gminy Sabnie liczą też na możliwości rekreacyjne obiektu, a w związku z tym również na możliwość zarabiania pieniędzy. "Ta część zlewni jest bardzo popularna, szczególnie wśród mieszkańców Warszawy" - zaznaczył.

W piątek premier odwiedzi jeszcze Świnną Porębę w Małopolsce. Budowa tutejszego zbiornika jest zaawansowana w 90 proc., ale już teraz obiekt może przyjąć falę powodziową (w 2010 r. uchronił Kraków przed powodzią). Tusk spotka się też z przedstawicielami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawicielami służb.

CIR podkreśla, że podobne zbiorniki retencyjne powstają lub już powstały w wielu miejscach w Polsce, np. w Morawicy, Czerwieńsku, Strużynie, Nieskurzowie Małym, Jutrosinie, Skrzyszowie. Na terenie całego kraju są remontowane stare i budowane nowe wały przeciwpowodziowe. Od 2007 roku wydano na ten cel blisko 1,3 mld zł.

Jak informuje CIR, obecnie są realizowane dwa duże programy: ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Górnej Wisły oraz ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry. Inwestycje te prowadzą samorządy i rząd, z dużym wsparciem funduszy unijnych.

Piątkowe wizyty premiera na Mazowszu i w Małopolsce to kontynuacja objazdu szefa rządu różnych regionów Polski. Wcześniej premier odwiedził: woj. lubelskie (Zakłady Azotowe Puławy SA), woj. lubuskie (kopalnia gazu i ropy Lubiatów - Międzychód - Grotów), woj. pomorskie (nowy most w Kwidzynie).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!