XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trzy oferty w przetargu na projekt przebudowy centrum Katowic

Trzy oferty w przetargu na projekt przebudowy centrum Katowic
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzy oferty wpłynęły w ogłoszonym w maju przez władze Katowic przetargu na wykonawcę projektów przebudowy ścisłego centrum Katowic - od ronda do obecnego rynku. W piątek nastąpiło otwarcie ofert w tym przetargu. Wśród chętnych są firmy z Polski i Hiszpanii.

Przedmiotem przetargu było zaprojektowanie przestrzeni publicznych i ciągów komunikacyjnych w śródmieściu. Dwa projekty zostały złożone przez konsorcja, w tym jedno międzynarodowe.

Oferty złożyły: konsorcjum firm Tebodin SAP-Projekt z Warszawy oraz IMB Asymetria z Krakowa, konsorcjum firm Redan ze Szczecina wraz z Apia XXI SA z Hiszpanii, Apia XXI IAK z Warszawy, Biprokom-Kraków SA i Ec-One z Katowic, a także firma Mosty Katowice.

"Wymagania, które postawiliśmy projektantom były wysokie, zarówno jeśli chodzi o uczestnictwo w podobnych projektach, jak i doświadczenie osób, które będą pracowały na rzecz miasta. Takich podmiotów jest niewiele. Trzy oferty poważnych wykonawców to satysfakcjonujący odzew" - ocenił w piątek pełnomocnik prezydenta Katowic ds. strefy Rondo-Rynek, Krzysztof Rogala.

Po rozstrzygnięciu przetargu rozpoczną się prace projektowe, które potrwają w dwóch fazach do drugiego kwartału 2010 r. W pierwszej kolejności powstaną projekty torowiska tramwajów oraz trzech alternatywnych wersji nowego rynku, które potem będą konsultowane z mieszkańcami. Koszt przygotowania tych projektów przedstawiciela katowickiego magistratu szacowali wcześniej na kilka milionów złotych.

Rozstrzygnięty w październiku 2006 r. konkurs na koncepcję przebudowy centrum wygrało Konior Studio z Katowic. Projekt zakładał połączenie rynku z rondem poprzez nadanie Alei Korfantego charakteru wielkomiejskiego, lecz węższego niż dotąd bulwaru. Po zachodniej stronie zaplanowano pasaż, a przy nim sklepy, restauracje, centra kultury i sportu. Przy rynku miały powstać ratusz i teatr muzyczny.

Choć miasto nadal odwołuje się do koncepcji Konior Studio, po uwagach m.in. ekspertów i mieszkańców, zmieniono część jej założeń. Chodzi m.in. o przesunięcie fragmentów Alei Korfantego, ul. Moniuszki i planowanej Śródmiejskiej, odsunięcie nowych budynków od już istniejących oraz zmianę lokalizacji podziemnych parkingów i przystanków tramwajowych.

Dołączone do warunków przetargu wytyczne miasta przewidują m.in., że tory tramwajowe w szerokiej na 43 metry Alei Korfantego, biegnąc od ronda środkiem tej arterii, za skrzyżowaniem z ul. Moniuszki zostaną przerzucone pod wschodnią pierzeję rynku i tamtędy, a potem ul. Św. Jana, pobiegną w obu kierunkach pod wiadukt kolejowy.

Umożliwić to ma w przyszłości budowę na południowej części obecnego rynku miejskiego obiektu wielofunkcyjnego - który przylegałby do frontu tzw. Domu Prasy. Główny miejski plac znajdzie się wówczas między Teatrem Śląskim, domem handlowym Skarbek, siedzibą Banku Śląskiego i ul. Moniuszki przedłużoną na zachód do ul. Skargi.

Wytyczne miasta zakładają też m.in. budowę trzech podziemnych parkingów - w obrębie południowej i północnej części obecnego rynku, a także przywrócenie miastu zakrytej rzeki Rawy. Przed tzw. superjednostką powstanie nowa ulica, roboczo nazwana Śródmiejską, która skomunikuje m.in. z rondem i ul. Moniuszki planowane nowe obiekty.

Wykonany przez zwycięzcę przetargu projekt przebudowy obejmie teren między Rynkiem a Rondem, czyli pierwszy z kilku etapów przebudowy centrum. Całość planów miasta na kolejne lata dotyczy łącznie 28 ha, m.in. południową część centrum z ul. Mariacką Tylną i Wojewódzką, teren wokół dworca kolejowego z ul. 3 Maja, rejon kampusu uniwersyteckiego i tereny b. kopalni Katowice.

Łączna wartość planowanych w najbliższych latach inwestycji publicznych w centrum Katowic ma sięgnąć miliarda złotych. By pokryć spoczywające na samorządzie 80 proc. tej kwoty, miasto rozważa uruchomienie nowej linii kredytowej w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Obecny wskaźnik zadłużenia Katowic to 18 proc. rocznego budżetu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy oferty w przetargu na projekt przebudowy centrum Katowic

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!