Trzeba docenić urbanistykę

Trzeba docenić urbanistykę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki funduszom unijnym powstaje u nas wiele ciekawych obiektów, ale brakuje nam całościowego myślenia o rozwoju miast – uważa architekt Tomasz Konior.

Podczas konferencji na temat inwestycji finansowanych z funduszy unijnych Tomasz Konior, architekt, autor koncepcji rewitalizacji centrum Katowic, zaprezentował nowatorskie projekty swego studia, których realizację wsparły programy unijne. Portalowi samorządowemu opowiedział o wyzwaniach, jakie czekają polskie samorządy przy realizacji kolejnych projektów publicznych.

Jak fundusze unijne wpłynęły na inwestycje samorządów w Polsce?

Ułatwiają one finansowanie ciekawych projektów publicznych, ponieważ zwiększają sumę pieniędzy, jakie samorządy mogą wydać na inwestycje. Dzięki temu w ostatnich latach powstało w Polsce wiele interesujących gmachów i miejsc publicznych.

Co sądzi pan realizowanych obecnie inwestycjach samorządów?

Problemem jest u nas traktowanie projektowania budowli w oderwaniu od otoczenia. Inwestorzy, w tym samorządy oraz projektanci, skupiają uwagę na funkcjonalności i estetyce nowych gmachów czy domów, ale często zapominają o tym, jak będą one funkcjonować w szerszej przestrzeni miejskiej. Tymczasem architekt, tworząc nawet najmniejszą rzecz, oddziałuje na jej sąsiedztwo. Urbanistyka jest dziedziną w Polsce lekceważoną. Słyszę czasem rady, by się tym nie zajmować, bo w Polsce nie ma dla urbanistów pracy.

Co radziłby pan samorządom, które planują kolejne inwestycje?

Muszą nauczyć się całościowego myślenia o inwestycjach w mieście, aby nowe obiekty tworzyły spójną całość. Konieczne jest wyznaczenie ogólnych ram dla rozwoju miast, które staną się podstawą dla opracowywania miejscowych planów zagospodarowania. W ten sposób poprawi się jakość inwestycji i uniknie takich sytuacji, jak np. budowa osiedli mieszkaniowych przy lotnisku wojskowym.

Jak polskie miasta wypadają na tle Europy?

Nie mają tak wiele atrakcyjnych przestrzeni miejskich jak miasta w Niemczech i w wielu innych krajach UE. Szczególny problem jest z tym wszystkim, co znajduje się między budynkami: placami, ulicami, skwerami itp. Nasze miasta i gminy mogą pozyskać wiele pieniędzy z funduszy unijnych na rewitalizację tych miejsc. Wiele już z tego korzysta. Uważam jednak, że w ostatnich latach zachodzą pozytywne zmiany w myśleniu o architekturze i projektowaniu przestrzeni miejskich. Polacy coraz częściej podróżują po świecie i widzą, jak może funkcjonować zadbane i dobrze zaplanowane miasto i chcą tego u siebie. Nasze samorządy zaczynają myśleć o urbanistyce i mam nadzieję doczekamy się dobrych planów dla miast i gmin.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!