PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trwa walka o kontrakt na odsiarczanie w Elektrowni Turów

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
10-06-2013 11:48
Trwa walka o kontrakt na odsiarczanie w Elektrowni Turów
Fot. (mat. pras. MSP)

Przetarg na budowę "pod klucz" instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Turów (PGE), blisko cztery miesiące po otwarciu ofert, wciąż czeka na rozstrzygnięcie. Powodem są kolejne odwołania. O zlecenie ubiega się czterech wykonawców, a wartość ich ofert wynosi od 416 do 624 mln zł brutto.

PGE ogłosiła przetarg na odsiarczanie w Turowie w połowie października 2012 r., a oferty otwarto 11 lutego 2013 r. Najtańszą złożył chiński Beijing SPC Environment Protection Tech. CO. Ltd., który wycenił swoje usługi na 416,98 mln zł.
Pozostałe oferty to: konsorcjum Mostostal Zabrze (lider), Fisia Babcock Environment (Niemcy) - 516,26 mln zł brutto; Rafako - 601,47 mln zł brutto oraz konsorcjum Babcock Noell (Niemcy, lider), Bilfinger Infrastructure - 624,49 mln zł. Budżet zamawiającego wynosi 615 mln zł brutto.

Pod koniec maja KIO oddaliła odwołania złożone przez Beijing SPC, Rafako praz konsorcjum Babcock Noel, w których wykonawcy wzajemne kwestionowali swoje oferty.

Jednocześnie pod koniec maja odwołanie do KIO wniosło konsorcjum Mostostalu Zabrze, który nie zgadza się z wykluczeniem jego oferty z postępowania przez inwestora. Kwestią sporną jest ważność wadium złożonego przez konsorcjum.

Dopóki ta kwestia nie zostanie wyjaśniona przez KIO, to nie będzie mogła odbyć się aukcja elektroniczna. Zamawiający przewidział jej przeprowadzenie, jeżeli w przetargu zostaną złożone co najmniej trzy oferty niepodlegające odrzuceniu.

Zadanie w Turowie przewiduje budowę "pod klucz" instalacji odsiarczania spalin wraz z obiektami towarzyszącymi - w oparciu o technologię mokrą (wapienno-gipsową) - dla bloków nr 4, 5 i 6, opalanych węglem brunatnym.

Dodatkowo zakres zadania obejmuje także wymianę w kominie sześcioprzewodowym istniejących trzech 150-metrowych, ceramicznych przewodów kominowych, odprowadzających spaliny z bloków 4-6 i zamontowanie nowych, chemoodpornych przewodów kominowych, odprowadzających spaliny mokre (odsiarczone) lub suche (w trakcie rozruchu bloków nr 4-6).

Zamawiający zakłada, że dwie z trzech instalacji odsiarczania zostaną oddana do 31 grudnia 2015 r. PGE dopuszcza przy tym możliwość wydłużenia czasu realizacji inwestycji maksymalnie do 31 marca 2016 r. dla jednej z trzech instalacji odsiarczania.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty mają być brane pod uwagę: cena ofertowa brutto (75 proc.), zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne (19 proc.), czas realizacji zamówienia (6 proc.).

Przedsięwzięcie w Turowie znajduje się na etapie ubiegania się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP