Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Torpol, Astaldi, Intercor i PBDiM chcą więcej za Łódź Fabryczną

Autor: WNP.PL (TE)
06-05-2016 09:22
Torpol, Astaldi, Intercor i PBDiM chcą więcej za Łódź Fabryczną

Budowa nowego dworca Łódź Fabryczna.

Fot. Torpol-Astaldi s.c.

Konsorcjum, w którego skład wchodzą Torpol, Astaldi, Intercor oraz PBDiM z Mińska Mazowieckiego, złożyło pozew przeciwko PKP PLK, miastu Łódź oraz PKP, w którym wnosi o zasądzenie blisko 90 mln zł roszczeń. Sprawa dotyczy kontraktu na budowę nowego dworca Łódź Fabryczna.

- Wniesionym pozwem konsorcjum dochodzi roszczeń z tytułu niewykonania bądź nienależytego wykonania przez zamawiających obowiązków ciążących na nich zgodnie z umową (…) oraz obowiązków wynikających wprost z przepisów prawa, co doprowadziło do zakłóceń terminowości realizacji - podał Torpol.
Konsorcjum w pierwszej kolejności wniosło o zasądzenie od zamawiającego kwot roszczeń z uwzględnieniem podziału wierzytelności poszczególnych stron w stosunku: Torpol i Astaldi po 40 proc. oraz Intercor i PBDiM po 10 proc.

- Jednocześnie mając na uwadze rozbieżność poglądów w judykaturze, co do charakteru prawnego „konsorcjum” oraz związanych z tym trudności z ustaleniem odpowiednich udziałów w wierzytelnościach i zobowiązaniach współkonsorcjantów, w ocenie konsorcjum uzasadnione było przyjęcie także wariantowego żądania pozwu, uwzględniającego po stronie członków konsorcjum również jednolity charakter konsorcjum - wskazał Torpol.

Dodał, że wartość przedmiotu sporu wynosi 89,3 mln zł, przy czym Torpol szacuje, iż w tym wariancie sporna kwota przypadająca na spółkę wyniesie ok. 25,5 mln zł.

- Emitent stoi na stanowisku, iż każde z zakłóceń wskazanych w złożonym pozwie zostało spowodowane zawinionym naruszeniem przez zamawiającego ciążących na nim obowiązków, w konsekwencji czego wniesiony pozew jest zasadny - stwierdził Torpol.

Negocjacje bez skutku

Jak podkreślił w komunikacie prasowym Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu, opóźnienia w realizacji projektu pociągnęły za sobą dodatkowe koszty, m.in. z tytułu przedłużenia terminu realizacji po stronie wykonawców.

- W związku z brakiem satysfakcjonujących postępów w negocjacjach z zamawiającymi - PKP PLK, miastem Łódź oraz PKP - konsorcjum, którego Torpol jest liderem, zdecydowało się na drodze sądowej dochodzić należnego nam zwrotu poniesionych kosztów - podkreślił Grabowski.

Torpol przypomniał, że w ostatnich raportach okresowych informował o możliwości wystąpienia przez konsorcjum na drogę sądową. Dodał, że kwota roszczenia jest bardzo mocno udokumentowana.

- Wszelkie pozytywne dla nas rozstrzygnięcia sądu będą miały bezpośredni pozytywny wpływ na wyniki Torpolu, gdyż zgodnie z polityką grupy zaktualizowaliśmy już w 2015 r. budżet tego kontraktu na skutek poniesionych dodatkowych kosztów z przyczyn nieleżących po stronie konsorcjum - wskazał Grabowski.

NA GIEŁDZIE

Torpol S.A. [TOR]

kurs:

12.05 PLN -0.10 (-0.82%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP