PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tomasz Konik, Deloitte, o tym, jakie skutki dla przemysłu rodzi nowelizacja Prawa budowlanego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-03-2010 09:06
Tomasz Konik, Deloitte, o tym, jakie skutki dla przemysłu rodzi nowelizacja Prawa budowlanego

W przypadku budynków przemysłowych, takich jak budynki elektrowni, kopalń czy hut, wzrost opodatkowania może być nawet kilkukrotny - mówi dla portalu wnp.pl Tomasz Konik, ekspert Deloitte, dyrektor Biura w Katowicach i Krakowie.

Jakiś czas temu w wywiadzie dla portalu wnp.pl stwierdził Pan, że powstało nowe prawo budowlane, które może rodzić poważne skutki finansowe dla przemysłu, w tym w szczególności dla energetyki, hutnictwa oraz górnictwa. Jak ta sprawa się przedstawia?
- Rzeczywiście, 23 kwietnia 2009 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo budowlane. Przedmiotowa nowelizacja może doprowadzić do zwiększania obciążeń fiskalnych z tytułu podatku od nieruchomości.

Na chwilę obecną nie weszła ona w życie, ponieważ została skierowana przez prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości prezydenta nie dotyczyły jednak kwestii podatkowych.

Na czym polegała zmiana uchwalona przez Sejm?

- Zasadniczo, z punktu widzenia podatkowego, zmieniono jedną definicję. Zgodnie z nową definicją budynku przewidzianą przez nowelizację ustawy obiektem budowlanym jest „budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi służącymi do eksploatacji tego budynku”.

Ta wydawałoby się kosmetyczna zmiana, polegająca na dodaniu w tej definicji zwrotu „służącymi do eksploatacji tego budynku”, wywołała już spore zamieszanie.

Z dokumentów sejmowych wynika, że nowa definicja powinna służyć uniknięciu patologii polegających na obniżaniu opodatkowania przez działania polegające na tym, iż: „urządzenia są obudowywane ścianami i wówczas podatek od nieruchomości jest naliczany jak od budynku, a nie jak od budowli”.

A jak sytuacja wygląda obecnie? Jaka jest w tym zakresie praktyka organów podatkowych, sądów?

- Aktualna definicja budynku obejmuje instalacje i urządzenia techniczne bez żadnych wyłączeń i ograniczeń.

Co więcej, praktyka organów podatkowych i sądowych również stanowi, że dopóki mamy do czynienia z obiektem budowlanym, który spełnia przesłanki uznania za budynek, dopóty instalacje i urządzenia związane z takim obiektem stanowią jego integralną część i nie podlegają odrębnemu opodatkowaniu.

Cel wprowadzonych regulacji jest zatem oczywisty - to jest rozszerzenie podstawy opodatkowania o budowle znajdujące się wewnątrz budynków.

W przypadku budynków przemysłowych - takich jak budynki elektrowni, kopalń czy hut - wzrost opodatkowania może być nawet kilkukrotny.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP