Tereny przy dworcu PKP w Sopocie będą rewitalizowane

Tereny przy dworcu PKP w Sopocie będą rewitalizowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za niespełna dwa lata w Sopocie będzie nowy dworzec PKP, a tereny przydworcowe zostaną nowocześnie zagospodarowane. W poniedziałek podpisano umowę w sprawie finansowania tej inwestycji, szacowanej na ok. 100 mln zł.

Projekt pod nazwą "Rewitalizacja dworca PKP i zagospodarowanie terenów przydworcowych w Sopocie" będzie finansowany z funduszy programu UE - Jessica.

Umowę ws. niskooprocentowanej pożyczki podpisali: pierwszy zastępca prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Jarosław Bełdowski i prokurent Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej S.A. Adam Meszczyński.

W ramach przedsięwzięcia tereny przydworcowe o powierzchni ok. 1,2 ha zostaną gruntownie zrewitalizowane, zostanie m.in. zmieniony ruch komunikacyjny w tym rejonie.

Powstanie dwupoziomowy plac miejski połączony z deptakiem "Monciak", podziemny parking dla 270 aut, nowy dwupoziomowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel i galeria placówek handlowo-usługowych. Po zakończeniu inwestycji głównym punktem obszaru będzie promenada z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku. Inwestor planuje, że obiekty oddane będą do użytku wiosną 2014 r.

Inwestor szacuje, że podczas budowy kompleksu pracę znajdzie ok. 150-200 osób, po oddaniu do użytku zatrudnionych ma być ok. 300-500 osób.

Prace budowlane mają się zacząć w marcu. Do tego czasu inwestor musi otrzymać pozwolenie na budowę. Oprócz preferencyjnej pożyczki w ramach programu Jessica pieniądze na budowę mają pochodzić z kredytu zaciągniętego także w BGK oraz ze środków własnych inwestora.

Dworzec i przyległe tereny zostaną przebudowane w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i kolej przekażą działki, a inwestycję sfinansuje i zrealizuje inwestor prywatny: Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA.

W poniedziałek zwracano uwagę, że rewitalizacja sopockich terenów przydworcowych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego i przy wykorzystaniu programu Jessica jest pierwszym takim przedsięwzięciem w kraju; niewykluczone, że też jednym z pierwszych w Europie.

Wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski poinformował, że samorząd planuje zaproponowanie takiej formuły finansowania rewitalizacji dworców PKP także np. miastom powiatowym. "Przy tak niskim oprocentowaniu to jest naprawdę szansa, żeby tego typu inwestycje realizować" - dodał.

Ze środków programu Jessica na rewitalizację sopockich terenów przydworcowych udzielona będzie pożyczka w wysokości ok. 41 mln zł. Roczny koszt obsługi pożyczki wraz z oprocentowaniem wynosi 0,87 proc.

Podmiotem zaangażowanym w projekt jest też spółka PKP S.A., która przeniesie prawa własności do części gruntów, na których realizowany będzie projekt - w zamian za uzyskanie prawa własności nowego dworca PKP i innych nieruchomości.

Jak poinformowała Kamila Kaleta z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podpisana w Sopocie umowa jest 19. w kraju na realizację inwestycji przy wykorzystaniu programu Jessica. W woj. pomorskim to piąte przedsięwzięcie.

Dzięki programowi Jessica w Pomorskiem powstają m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni, rewitalizowany jest Stary Browar w Kościerzynie i tworzone jest centrum kultury i sztuki "Garnizon Kultury" na terenie b. koszar wojskowych w Gdańsku-Wrzeszczu.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy KE z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.

Pomorskie jest jednym z pięciu województw wdrażających program Jessica. Umowa pomiędzy zarządem województwa a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ws. finansowania Funduszu Powierniczego Jessica została podpisana w lipcu 2010 r. Podmiotami do realizacji tej pomocy są Bank Gospodarstwa Krajowego dla miast na prawach powiatu oraz Bank Ochrony Środowiska dla pozostałych ośrodków miejskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!