PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

TBS-y da się uratować?

Autor: portalsamorządowy.pl (Agnieszka Widera)
15-04-2011 06:41
TBS-y da się uratować?

Od czasu likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego wiele Towarzystw Budownictwa Społecznego znalazło się w podbramkowej sytuacji. Jeśli nie znajdą dla siebie nowej roli w gminach, je również czeka likwidacja.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada granty jako swego rodzaju rekompensatę dla TBS-owych inwestycji po likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, ale nie precyzuje póki co, jakiego rzędu mają to być kwoty i kiedy wypłacane. Prezesi spółek - ale też władze gmin - które często są jedynymi właścicielami towarzystw, stanęli więc przed pytaniem co dalej z TBS-ami?
- W Czeladzi zastanawiamy się nad likwidacją TBS-u. Spółka została wyodrębniona z zakładu budżetowego w 2008 roku w celu zarządzania wspólnotami i oczywiście budowy mieszkań. Ale do tej pory jedyną jej inwestycją była adaptacja budynku, gdzie powstało 10 mieszkań. Wprawdzie wcześniej gmina wniosła aportem do spółki dwie nieruchomości, ale na ostatniej sesji rady miasta jedną z nich już wycofano - mówi Andrzej Świątek, doradca burmistrza Czeladzi. - Być może duże, doświadczone TBS-y dają sobie radę bez KFM, ale nasz raczej nie - dodaje.

Niektóre TBS-y wprawdzie jeszcze budują, ale zastanawiając się już nad nową formułą funkcjonowania spółek w niedalekiej przyszłości.

- W tym roku w ramach inwestycji realizowanych przez nasze dwie spółki TBS zaplanowano w sumie około 50 mieszkań (z czego połowa już jest oddana do użytku), w przyszłym roku planujemy oddać około 100 TBS-owskich mieszkań. Są to inwestycje realizowane, można powiedzieć, siłą rozpędu, bo bez kredytu z KFM. Gmina wniosła aport, powiększyła kapitał zakładowy, spółki zainwestowały wypracowany zysk - wylicza Andrzej Tomal, prezes zarząd Budynków Miejskich i Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Gliwicach. - Co dalej? Zastanawiamy się nad inną alternatywą - budową mieszkań pod najem z opcją dojścia do własności. Lokatorzy będą tam wprawdzie płacić wyższy czynsz niż w TBS, ale najemcy po spłacie kredytu staną się właścicielami lokali - kontynuuje.

Wśród przedstawicieli towarzystw nie ma bowiem złudzeń na powrót Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

- Z programem polityki budownictwa społecznego stoimy w miejscu. Mówi się o grantach, ale nie wiadomo kiedy zostaną wprowadzone. Osobiście nie liczę na żadne budżetowe wsparcie prze najbliższe trzy lata. Problem mają te TBSy, które zostały powołane tylko do budowy mieszkań. Prezesi muszą sami teraz pogłowić się czym TBS mógłby się zająć - twierdzi Wiesław Źrebiec, prezes Żagańskiego TBS i podaje przykład swojej spółki, która stała się zarządcą i koordynatorem lokalnego programu rewitalizacji. - Jesteśmy w przededniu podpisania umowy na sfinansowanie tej inwestycji. Kosztowało nas to wiele przygotowań, pracy - projektowanie, zabieganie o pozwolenia na budowę, trudne rozmowy się ze wspólnotami mieszkaniowymi, które partycypują w inwestycji, zabieganie o kredyt, konsultacje z konserwatorem zabytków - ale znaleźliśmy swoją rolę do odegrania w mieście - dodaje.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP