Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tauron sam wybuduje nawęglanie nowego bloku w Jaworznie

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
08-03-2015 11:42
Tauron sam wybuduje nawęglanie nowego bloku w Jaworznie

Wizualizacja nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III

Fot. Tauron Wytwarzanie

Tauron Wytwarzanie zlecił spółce Tauron Wytwarzanie Serwis zaprojektowanie, dostawę, montaż, rozruch i przekazanie do eksploatacji układu nawęglania zewnętrznego dla nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III.

Zadanie obejmuje projekt, dostawę, wykonanie montażu oraz uruchomienie urządzeń technologicznych układu nawęglania w systemie „pod klucz”, a termin realizacji ustalono na 15 marca 2019 r.
Jak poinformowała portal wnp.pl Patrycja Hamera-Pierzchała, rzecznik Tauron Wytwarzanie, zlecenie nie było zamówieniem sektorowym. Dodała, że wartość umowy wynosi 105 mln zł netto.

Wcześniej, w czerwcu 2014 r., Tauron Wytwarzanie unieważnił przetarg na nawęglanie, który miał być prowadzony według procedury negocjacyjnej.

Wówczas w uzasadnieniu decyzji podano, że „wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”.

Spółka Tauron Wytwarzanie Serwis powstała na bazie Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego Elektro, które w ciągu 15 lat działalności było jedną z podstawowych firm remontowych działających na rzecz jednostek skupionych obecnie Tauron Wytwarzanie.

W 2013 r. zostało ono połączone z Przedsiębiorstwem Usług Remontowych Energetyki Jaworzno III. Rok później doszło natomiast do połączenia z Przedsiębiorstwem Eksploatacyjno-Usługowo-Handlowych Zespołu Elektrociepłowni Bielsko-Biała Carbon-Bielsko.

Obecnie trwa jeszcze przetarg na zaprojektowanie, dostawę, montaż, rozruch i przekazanie do eksploatacji układu odpopielania dla bloku nowego bloku w Jaworznie. Prace mają być realizowane w terminie o 1 września 2015 r. do 15 marca 2019 r.

- Spośród ofert wstępnych, złożonych przez siedem firm, cztery zostały odrzucone. Trzej oferenci zostaną zaproszeni do negocjacji - powiedziała wnp.pl Patrycja Hamera-Pierzchała.

Przed kilkoma dniami na terenie budowy nowego bloku Jaworznie rozpoczęły się prace ziemne związane z wykopami pod fundamenty budynku głównego kotłowni i maszynowni oraz pod fundamenty chłodni kominowej.

Zobacz więcej: Ruszyły prace budowlane przy nowym bloku w Jaworznie

Tauron Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa kontrakt na budowę nowego bloku w Jaworznie 17 kwietnia 2014 r.

Wartość umowy to ok. 4,4 mld zł netto (5,4 mld zł brutto). Po zmianach w umowie konsorcjum udział Rafako wynosi 99,99 proc. Budowa bloku ma potrwać 59 miesięcy.

Konsorcjum zadeklarowało, że wybuduje blok o mocy netto 843,53 MW oraz sprawności netto rzędu 45,91 proc. Zaplecze inwestycji docelowo ma składać się z 400-500 kontenerów. W szczycie prac na placu budowy będzie obecnych ok. 2,5 tys. osób.

Zakres inwestycji obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP