Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tauron ogłosił przetarg na budowę bloku w Łagiszy

Autor: WNP.PL (Dariusz Ciepiela)
21-11-2014 08:49
Tauron ogłosił przetarg na budowę bloku w Łagiszy
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Tauron Wytwarzanie ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza. Zadaniem przyszłego wykonawcy będzie zaprojektowanie, wybudowanie, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji - w formule "pod klucz" - nowego bloku gazowo-parowego opalanego gazem ziemnym (wraz z długoterminową umową serwisową) o mocy 400 - 500 MWe i ok. 250 MWt, wraz z infrastrukturą pomocniczą oraz infrastrukturą towarzyszącą.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 4 stycznia 2015 r.
Głównym kryterium oceny ofert będzie tzw. kryterium techniczno-ekonomiczne (80 proc.). Zamawiający będzie brał pod uwagę również cenę (10 proc.) oraz termin realizacji inwestycji (10 proc.).

- W perspektywie 2023 roku planujemy mieć w zdywersyfikowanym portfelu wytwórczym ok 675 MW w technologii gazowej, w czym największy udział będzie miała Elektrociepłownia Łagisza o mocy ok 450 MW, pozostałe moce - 225 MW - zagwarantuje nam Elektrociepłownia Stalowa Wola (blok 450 MW budowany wspólnie z PGNiG) - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Blok gazowo-parowy zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120-MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2018 r.

- Będzie to wysokosprawna jednostka systemowa, odpowiedzialna za generację energii elektrycznej i ciepła, spełniająca wszystkie normy środowiskowe. Zastosowana technologia pozwoli na redukcję poziomu emisji do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki, pyłów i tlenków azotu - dodaje Albert Kępka, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie.

20 marca Tauron Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie.
Tauron już rozpoczął przygotowania do tej inwestycji, a pomiędzy spółką i PIR trwa wymiana informacji i danych dot. projektu.

- Chcemy do końca 2014 r. dowiedzieć się, czy PIR będzie naszym partnerem w budowie bloku w Łagiszy, a jeśli tak, to na jakich warunkach - mówił niedawno dla wnp.pl Dariusz Lubera.
Koszt budowy bloku w Łagiszy jeszcze nie jest znany, Dariusz Lubera wskazuje, że będzie on podobnej wielkości jak jednostki budowanej wspólnie przez Tauron i PGNiG w Stalowej Woli, której koszt wynosi ok. 1,5 mld zł.

- Maksymalne zaangażowanie PIR w pojedynczy projekt może być na poziomie 750 mln zł, bardzo nam to odpowiada, to byłoby na poziomie ok. 50 proc. kosztów budowy bloku w Łagiszy - dodaje Dariusz Lubera.

1 kwietnia Tauron Wytwarzanie podpisał z Gaz-Systemem umowę dotyczącą przyłączenia do sieci przesyłowej jednostki parowo-gazowej o mocy 413 MW, która powstanie na terenie Elektrowni Łagisza. Przyłączenie zostanie zrealizowane w ciągu 52 miesięcy. Roczne zużycie gazu przez nową jednostkę ma być na poziomie ok. 500 mln m sześć.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (11)

TAURONPE [TPE]

kurs:

2.82 PLN 0.01 (0.36%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP