Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tauron i Rafako już z umową ws. nowego terminu oddania bloku w Jaworznie

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
28-02-2017 12:01 |  aktualizacja: 01-03-2017 19:20
Tauron i Rafako już z umową ws. nowego terminu oddania bloku w Jaworznie
Fot. mat. pras. Rafako

Tauron Wytwarzanie porozumiał się z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę bloku 910 MW w Elektrowni Jaworznio III. Na mocy aneksu cena umowy netto zostanie zwiększona o kwotę 71 mln zł (tj. do kwoty 4 470 mln zł), a termin na zakończenie budowy inwestycji zostanie wydłużony o 8 miesięcy.

Aneks podpisano 1 marca 2017 r.  Obecne zaawansowanie projektu wynosi 31,8 proc.
Planowany termin przejęcia bloku do eksploatacji to listopad 2019 r.

- Budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce. Tego typu projektom, z natury rzeczy, towarzyszą liczne wyzwania. Naszym nadrzędnym celem jest jakość budowanego obiektu i stabilność przyszłej produkcji energii elektrycznej. Ważne, że w procesie uzgodnień z generalnym wykonawcą tej inwestycji wypracowano stanowisko akceptowalne przez obie strony – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Wprowadzenie zmian do umowy wynika z konieczności zmiany sposobu posadowienia obiektów bloku oraz obejmuje zlecone obecnie dodatkowo wykonanie fundamentu pod piątą strefę elektrofiltra i rozbudowę budynku rozdzielni elektrofiltra dla przystosowania bloku do spełnienia przyszłych wymagań konkluzji BAT.

- Inwestycje takiej skali i o tak dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju wymagają ścisłej współpracy pomiędzy Zamawiającym a Generalnym Wykonawcą podczas całego procesu realizacji inwestycji. Dlatego też, z wielką satysfakcją, możemy stwierdzić, że udało nam się dzięki tej współpracy wypracować rozwiązania, które naszym zdaniem w najlepszy sposób przygotują blok w Jaworznie do potrzeb Zamawiającego tak w zakresie standardu posadowienia głównych obiektów jak i wciąż zaostrzających się norm środowiskowych – konstatuje Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako SA.

Dodatkowe prace pozwolą Tauron osiągnąć oszczędności wynikające z ograniczenia przewidywanego postoju w 2021 roku dla przystosowania w części bloku do spełnienia przyszłych wymagań konkluzji BAT.

W związku z przystosowaniem bloku pod przyszłe wymagania konkluzji BAT oraz z zastosowaniem posadowienia pośredniego i norm EUROKOD, w ramach aneksu do umowy wydłużone zostaną gwarancje udzielone przez wykonawcę o 6 miesięcy w odniesieniu do dyspozycyjności bloku dla bezpośrednich dostaw Rafako, wydajności maksymalnej trwałej kotła, minimum technicznego bloku i zawartości wolnej wody w spalinach za IOS, poziomu drgań dla budowli.

Z kolei o 12 miesięcy wydłużone zostaną prace w zakresie konstrukcyjno–budowlanym dostaw. Wykonawca zapewni również odpowiednie wydłużenie zabezpieczenia należytego wykonania Umowy.

NA GIEŁDZIE

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

4.95 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna


TAURONPE [TPE]

kurs:

2.78 PLN 0.04 (1.46%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP