Szykuje się zmiana zasad budowy dużych supermarketów

Szykuje się zmiana zasad budowy dużych supermarketów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowanie supermarketów o powierzchni powyżej 2000 m kw. tylko i wyłącznie na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego - zakłada uchwalona w piątek nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Inicjatorami nowelizacji byli posłowie PO. Posłanka PO Krystyna Sibińska mówiła, że nowa ustawa ma przede wszystkim uporządkować przepisy i zlikwidować istniejącą od 2008 r. lukę prawną.

Większość gmin lokalizowała supermarkety o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania, jednak z powodu braku regulacji i sprzecznego orzecznictwa sądów, taka budowa mogła się odbyć też na podstawie warunków zabudowy.

"Przy okazji prac nad ustawą o rewitalizacji zmieniliśmy treść tego przepisu również w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pojawiły się wątpliwości, co do lokalizacji tych obiektów, i w związku z tym nasza propozycja znormalizuje tę sytuację" - uzasadniała posłanka.

Norma 2000 m kw. obowiązywała już wcześniej. W 2007 r. została zmieniona na 400 m kw. ustawą o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH). W 2008 r. przepis zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

W drugim czytaniu posłowie PiS zgłosili poprawkę, aby na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego budowane były supermarkety o powierzchni już od 400 m kw. Zdaniem posłów PiS wyrok TK w nie wskazywał bezpośrednio, że powodem zakwestionowania dlatego sugerowali powrót do 400 m kw.

"2000 m kw. pozwala lokalizować obiekty wielkopowierzchniowe we wszystkich miejscach w kraju i praktycznie zniszczyć mały rodzimy handel" - mówił przedstawiający poprawki Andrzej Adamczyk (PiS). Zdaniem posła powodem zakwestionowania tej ustawy był nierówny stosunek mniejszych i większych przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w obiekty handlowe.

Inna poprawka zgłoszona przez PiS miała zapobiegać sytuacji, w której inwestor pomimo tego, że jego inwestycja (supermarket) nie jest uwzględniony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego doprowadzi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W piątkowym głosowaniu obie poprawki PiS zostały odrzucone.

Za przyjęciem noweli głosowało 281 posłów, 6 posłów było przeciw, a 138 wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz do Senatu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!