Szał kredytów mieszkaniowych

Szał kredytów mieszkaniowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spowolnienie na rynku kredytowym? Z perspektywy pośredników wcale go nie widać. Tymczasem deweloperzy marzą, aby nowe mieszkania sprzedawały się tak dobrze jak używane.

Prognozy były takie, że po znakomitym 2007 r., kiedy rynek kredytów hipotecznych rósł bardzo szybko, w 2008 r. przyhamuje, a nawet znacząco zwolni. I kwartał tego roku rzeczywiście nie okazał się rewelacyjny, lecz o spowolnieniu nie było mowy. II kwartał przypomina już najlepsze czasy z ubiegłego roku - pisze "Puls Biznesu".

— Z każdym miesiącem wysyłaliśmy rekordową liczbę wniosków kredytowych — mówi dziennikowi Aleksandra Łukaszewicz, członek zarządu Open Finance.

Na razie spółka nie podała oficjalnych informacji, ale tylko w czerwcu grupa Noble Bank pośredniczyła w złożeniu wniosków kredytowych za miliard złotych.

— Kiedyś rynek charakteryzował się wyraźnymi wahnięciami sezonowymi: w I kwartale i latem ruch w sieciach doradców był mniejszy. Od pewnego czasu klienci składają wnioski kredytowe niezależnie od pory roku — mówi Paweł Adamiak, członek zarządu DK Notus, który zanotował kilkudziesięcioprocentową dynamikę sprzedaży w I półroczu.

O 40 proc. wzrosła liczba wniosków kredytowych (netto, czyli według zasady: jeden klient — jeden wniosek) w Expanderze. W I połowie roku za pośrednictwem tej sieci klienci wnioskowali o kredyty mieszkaniowe za 2,8 mld zł.

— Z naszych analiz wynika, że rynek nieruchomości nieco przyhamował i wszedł w fazę stabilizacji cenowej. Nie przekłada się to jednak na wielkość popytu. W każdym razie w naszej sieci tego nie zauważamy, a wręcz przeciwnie — notujemy systematyczny wzrost liczby wnioskodawców — mówi "Pulsowi Biznesu" Katarzyna Siwek z Expandera.

Obserwacje brokerów potwierdzają spadek zainteresowania nowymi mieszkaniami, chyba że w grę wchodzą prestiżowe lokalizacje i lokale w klasie apartamentów. Większe wzięcie mają za to oferty na rynku wtórnym. Z wyłączeniem bloków z wielkiej płyty.

Tymczasem deweloperzy czekają, aż skończy się fala wyprzedaży mieszkań, spekulacyjnie kupowanych w ubiegłym roku. Na razie są spokojni o wyniki.

Wygląda na to, że czasy kupowania „dziury w ziemi” na razie minęły. Rynek zalewają mieszkania z rynku wtórnego, kupowane w ubiegłym roku na pniu w celach inwestycyjnych. Giełdowi deweloperzy są jeszcze spokojni o wyniki, ale mają świadomość, że o klienta jest teraz trudniej - czytamy w "Pulsie Biznesu".

— W II kwartale sprzedaż mieszkań ustabilizowała się — mówi Jerzy Zdrzałka, prezes J.W. Construction.

Wyjaśnia, że spółka sprzedała niewiele więcej lokali niż w I kwartale (wówczas było to ponad 200), ale dokładnych danych nie ujawnia. Mimo tej stabilizacji prezes podtrzymuje plany sprzedaży 1,2-1,3 tys. mieszkań w całym roku. Tyle wystarczy, by J.W. Construction wykonało prognozy finansowe.

JW Construction nie planuje na razie szeroko zakrojonych akcji promocyjnych. Spółka wprowadza jednak nowe, atrakcyjne dla klientów formy finansowania zakupów i chce ruszyć z programem sprzedaży mieszkań wykończonych pod klucz.

Inna strategię zastosował legnicki Gant. Aktywnie zachęca klientów do kupna lokali. Niedawno w cenie mieszkania oferował sprzęt AGD, wkrótce zaproponuje klimatyzację. W II kwartale Gantowi udało się sprzedać 211 lokali - pisze "Puls Biznesu".

Konkurencję na rynku mieszkaniowym zaostrzają ci, którzy w 2007 r. mocno wywindowali ceny.

— Mamy do czynienia z podażą mieszkań kupowanych inwestycyjnie w ubiegłym roku. Niekiedy taki lokal na rynku wtórnym jest oferowany w niższej cenie, niż w ofercie dewelopera — tłumaczy dziennikowi Jerzy Zdrzałka.

Tendencję potwierdza Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

— Faktycznie podaż z rynku wtórno-pierwotnego jest duża. Trzeba zaczekać, aż ta wyprzedaż się skończy — mówi.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szał kredytów mieszkaniowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!