PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Syndyk sprzedaje majątek Energoprojektu Gliwice

Autor: WNP.PL (TE)
04-10-2016 13:43
Syndyk sprzedaje majątek Energoprojektu Gliwice
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Syndyk masy upadłości Energoprojektu Gliwice ogłosił przetarg nieograniczony na sprzedaż przedsiębiorstwa. Cena wywoławcza wynosi 8,83 mln zł.

Jak podano w ogłoszeniu, w skład przedsiębiorstwa wchodzi przede wszystkim nieruchomość przy ul. Zygmunta Starego 11 w Gliwicach, gdzie znajdowała się siedziba firmy.
Ponadto sprzedaż obejmuje m.in.: pozostałe środki trwałe, wyposażenie, wartości niematerialne i prawne (składniki niematerialne), należności i wierzytelności powstałe do dnia ogłoszenia upadłości.

Ze sprzedaży wyłączono natomiast: środki pieniężne na rachunkach bankowych i w kasie przedsiębiorstwa oraz prawa z umów.

Ponadto sprzedaż nie obejmuje całości dokumentacji, w tym: księgowej, pracowniczej, finansowej, handlowej, projektowej i archiwalnej. Wyłączono licencje, patenty i inne prawa własności przemysłowej oraz majątkowe prawa pokrewne.

Wadium wynosi 0,88 mln zł, a termin składania ofert mija 26 października 2016 r. Dzień później ma nastąpić otwarcie oraz wybór oferty.

Upadłość Energoprojektu Gliwice

Sąd Rejonowy w Gliwicach ogłosił upadłość Energoprojektu Gliwice w czerwcu 2016 r. Spółka powstała 1949 r. W 2006 r. hiszpańska spółka Abener Energia (grupa Abengoa) kupiła od pracowników oraz byłych pracowników ok. 99 proc. udziałów w firmie, a w 2007 r. stała się 100-procentowym właścicielem biura.

Abener Energia był generalnym wykonawcą bloku gazowo-parowego 449 MWe w Stalowej Woli. Jego inwestorem jest spółka Elektrociepłownia Stalowa, w której po 50 proc. udziałów mają Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika. Energoprojekt Gliwice - na zlecenie spółki-matki - był generalnym projektantem tej inwestycji.

Warty prawie 1,6 mld zł netto kontrakt na siłownię w Stalowej Woli, a także długoterminowy serwis turbiny gazowej, podpisano w kwietniu 2012 r. EC Stalowa Wola odstąpiła od umowy 29 stycznia 2016 r.

Decyzję argumentowano naruszeniem istotnych warunków technicznych kontraktu oraz niewykonaniem i niezgłoszeniem do odbioru bloku w sposób umożliwiający podpisanie protokołu przejęcia do eksploatacji. Inwestycja została zrealizowana w 85 proc.

Zobacz też: Wkrótce poznamy przyszłość bloku 449 MW w Stalowej Woli

Kłopoty Abener Energia z inwestycją narastały wraz z problemami właściciela spółki, koncernu Abengoa, który działa głównie w sektorze OZE. Pod koniec grudnia 2015 r. rozpoczął on procedurę niewypłacalności.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 503 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP