PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Strata PBG w drugim kwartale wyniosła ponad 1,6 mld zł

Autor: PAP
01-09-2012 11:16
Strata PBG w drugim kwartale wyniosła ponad 1,6 mld zł
fot. Fotolia

Grupa PBG miała w II kw. 2012 roku 1625 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec konsensusu na poziomie minus 76,2 mln zł - wynika z wyliczeń PAP. Na wyniki wpłynęły prowadzone postępowania upadłościowe spółek z grupy i dokonane w związku z tym istotne odpisy.

Strata operacyjna w tym okresie wyniosła 1584,3 mln zł wobec minus 56,9 mln zł oczekiwanej średniej rynkowej. Przychody grupy wyniosły 322,8 mln zł. Średnia prognoz analityków zakładała sprzedaż na poziomie 834,7 mln zł.
Po pierwszym półroczu grupa miała 1685,6 mln zł straty netto wobec 101,2 mln zł zysku netto rok wcześniej, 1625,8 straty operacyjnej wobec 158,9 mln zł zysku przed rokiem i 1038,6 mln zł przychodów wobec 1456,9 mln zł rok wcześniej.

Czytaj też: Nie widać światełka w tunelu dla spółek budowlanych

Spółka poinformowała, że pogorszenie wyników spowodowane było trudną sytuacją związaną z problemami płynnościowymi na kontraktach, które doprowadziły do spowolnienia czy zatrzymania robót i zdecydowały o obniżeniu przychodów ze sprzedaży.

Straty są też efektem prowadzonych postępowań upadłościowych spółek z grupy. W związku z postępowaniami PBG dokonała istotnych odpisów wartości udziałów i akcji oraz odpisów związanych z udzielonymi wcześniej pożyczkami i odpisów na należności. Na straty miały też wpływ rezerwy na kary umowne.

Przy przychodach półrocznych na poziomie 1,039 mld zł grupa zanotowała ponad 1,745 mld zł kosztów własnych sprzedaży. Koszty ogólnego zarządu były prawie trzykrotnie wyższe w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniosły 157,8 mln zł. Pozostałe koszty operacyjne wyniosły razem 812 mln zł.

Najistotniejszą pozycję w pozostałych kosztach operacyjnych stanowią odpisy z tytułu utraty wartości firmy w kwocie 487 mln zł. Kolejną znaczącą pozycją są odpisy aktualizujące wartość należności w kwocie 127,3 mln zł, a także odpisy aktualizujące wartość zapasów – 19,5 mln zł oraz odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych i wartości niematerialnych – blisko 24 mln zł.

Ważnym elementem jest też wycena nieruchomości inwestycyjnych do wartości godziwej. Kwota wynikająca z wyceny nieruchomości inwestycyjnych oraz ujęta w pozostałych kosztach operacyjnych wyniosła 52,4 mln zł. W pozostałych kosztach operacyjnych ujęta została również strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych w wysokości 23,6 mln zł.

"W bieżącej sytuacji tak dużej niepewności i zmienności zarząd PBG podjął decyzję o bardzo konserwatywnym podejściu do wyceny majątku spółki i postanowił dokonać znaczących odpisów wartości aktywów. Konserwatywne podejście zachowano również w przypadku oceniania ryzyk na kontraktach" - poinformował cytowany w komunikacie Wiesław Różacki, prezes spółki.

Firma podała, że wartość majątku grupy PBG wyniosła na koniec pierwszego półrocza 2012 r. 4,706 mld zł, co w porównaniu z końcem I kwartału bieżącego roku oznacza spadek o 1,686 mld zł. Z kolei wartość majątku spółki PBG na koniec półrocza została oszacowana na poziomie blisko 2 mld zł, co w porównaniu z końcem I kwartału oznacza spadek o 827 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

PBG SA [PBG]

kurs:

0.09 PLN -0.01 (-10.00%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

22 344 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP