Strabag szykuje się na czasy po budowlanym boomie

Strabag szykuje się na czasy po budowlanym boomie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa firmy opartej o własne zasoby, digitalizację oraz innowacje to główne cele, które stawia sobie Strabag na nadchodzące lata.

Za kilka lat sytuacja na polskim rynku budowlanym może być całkiem odmienna od obecnej. Jest to związane m.in. z niepewnością dotyczącą finansowania inwestycji w realiach w przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

Ponadto sektor budowlany zmaga się z coraz większym niedoborem pracowników, a także wzrostem kosztów. Te czynniki są kluczowe dla przyszłości firm z branży.

- Szykujemy się na to budując firmę opartą o własne zasoby, jak najbardziej niezależną od rynku podwykonawców, a także kształcącą własną kadrę pod kątem digitalizacji - powiedział portalowi WNP.PL Dariusz Kolasa, dyrektor budownictwa ogólnego w spółce Strabag sp. z o.o.

Dodał, że spółka chce też wprowadzać innowacje oraz zwiększać produktywność. Celem jest podnoszenie konkurencyjności.

Kolasa, pytany o to, czy po zakończeniu dużych inwestycji współfinansowanych przez UE nastąpi odpływ niektórych wykonawców z polskiego rynku, wskazał, że jest to możliwe.

- Na pewno Polska jest obecnie magnesem dla firm z całego świata. Cały czas widzimy nowe podmioty, które pojawiają się w przetargach. Myślę, że to koniunkturalne podejście. My planujemy swoją przyszłość długofalowo - podkreślił Kolasa.

Przychody grupy Strabag w Polsce - liczone dla dwóch głównych spółek, czyli Strabag sp. z o.o. oraz Strabag Infrastruktura Południe - w 2017 r. wzrosły o ok. 5 proc. - 3,5 mld zł. Daje to grupie drugie miejsce w Polsce pod względem generalnych wykonawców (po Budimeksie - 6,4 mld zł).

W grupie Strabag zatrudnia ok. 5 tys. osób. Wg ostatnich danych, jego portfel zamówień opiewał na ok. 6,5 mld zł i był największy od ponad sześciu lat.

Wywodzący się z Austrii koncern miał w 2017 r. 13,5 mld euro przychodów oraz 292 mln euro zysku netto. Łącznie Strabag, należący do największych grup budowlanych w Europie, zatrudnia ok. 73 tys. pracowników.

Zobacz też: Prefabrykaty, drewno? Jakie będzie polskie budownictwo po unijnym boomie?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strabag szykuje się na czasy po budowlanym boomie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!