Startujesz w przetargu? Możesz stracić wadium, jeśli nie wygrasz

Startujesz w przetargu? Możesz stracić wadium, jeśli nie wygrasz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy skarżą się na zabieranie im wadiów w przetargach. Twierdzą, że instytucje zamawiające znalazły dzięki temu źródło łatwego przychodu. UZP obiecuje naprawę przepisów - czytamy w "Pulsie Bizesu".

"Puls Biznesu" wyjaśnia, że wadium ma być gwarancją, że z przetargu nie wycofa się najlepszy oferent. Teoretycznie, po zakończeniu przetargu, wszyscy przegrani powinni wadium odzyskać. Jednak od 2008 r. prawo pozwala zamawiającemu na zatrzymanie wadium. Ma to być remedium na zmowy cenowe - firmy umawiały się, że przetarg wygra ta z nich, która zaproponuje najwyższą cenę, pozostali oferenci świadomie nie dopełniali wszystkich obowiązków i byli wykluczani z przetargów. Aby uniemożliwić takie zachowania, rząd wprowadził przepis pozwalający nie oddawać wadium firmie, która nie uzupełniła dokumentacji.

Przedsiębiorcy alarmują, że przepis ten stał się biczem również na uczciwe firmy, którym nie udało się wygrać przetargu, a zamawiający uczynili sobie z tego lukratywne źródło dodatkowych przychodów. Taki problem widzą np. przedstawiciele Budimeksu. - Nie oddano nam 800 tys. zł wadium mimo że w przetargu zajęliśmy dopiero siódme miejsce. Dlaczego? Bo nie dostarczyliśmy zaświadczenia o przynależności do izby inżynierów. Nasi prawnicy uznali, że nie jest to koniczne. Odwołaliśmy się do sądu. pewnie jeszcze ze dwa lata będziemy musieli walczyć o swoje - powiedział "PB" Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

"Puls Biznesu" przytacza jeszcze kilka przykładów straty wadiów pod pretekstem braku kompletu dokumentów. Kwoty wadiów opiewają z reguły na kilkaset tysięcy złotych. Urząd Zamówień Publicznych obiecuje zmianę przepisów. - Zaproponujemy Radzie Ministrów, aby wadium można było zatrzymać tylko takiej firmie, która nie uzupełniła dokumentów, a jej oferta była najkorzystniejsza dla zamawiającego - mówi "PB" Rafał Jędrzejewski, dyrektor departamentu prawnego UZP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!